MKiDN przypomina, że "do Muzeum Narodowego w Warszawie powrócił niedawno pierwszy odzyskany obraz Jacka Malczewskiego".

"To jedna z 500 strat wojennych, której restytucja zakończyła się sukcesem w ciągu ostatnich czterech lat. Wśród odzyskanych dzieł znajduje się m.in. obraz +Zima w małym miasteczku+ Maksymiliana Gierymskiego z Muzeum Narodowego w Krakowie, kolekcja zabytków etnograficznych, znajdująca się obecnie w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi czy lekyt – naczynie antyczne z IV w. p.n.e. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie"

- napisano.

Podkreślono, że "Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stale monitoruje międzynarodowy rynek dzieł sztuki w poszukiwaniu polskich strat wojennych, weryfikuje zdigitalizowane zbiory publiczne za granicą oraz korzysta z wielu innych możliwości w zakresie odzyskiwania utraconych dóbr kultury".

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#poznajdziełaodzyskane❗️ Dziś prezentujemy obraz „Historia Apolla i Dafne” autorstwa Abrahama Bloemaerta. To pierwszy przypadek w historii, kiedy dzieło sztuki będące polską stratą wojenną zostało odzyskane w wyniku wygranego procesu cywilnego. . Obraz Abrahama Bloemaerta do wybuchu II wojny światowej znajdował się w zbiorach Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W czerwcu 1942 r. został wraz z pozostałymi zbiorami zabezpieczony w składnicy muzealnej w kościele klasztornym oo. Cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim, gdzie szczęśliwie przetrwał wojnę. Znajdował się w tym miejscu do końca 1945 r. Wówczas część zbiorów uległa rozproszeniu, zniszczeniu lub została zrabowana przez Armię Czerwoną, inne dzieła padły ofiarą kradzieży. . Losy zabytku pozostawały nieznane do 2009 r., kiedy to obraz został zaoferowany do zakupu Muzeum Narodowemu we Wrocławiu. Negocjacje z ówczesną posiadaczką obiektu nie przyniosły rezultatu. Resort kultury skierował więc sprawę na drogę sądową, którą udało się szczęśliwie zakończyć. . Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stale monitoruje międzynarodowy rynek dzieł sztuki w poszukiwaniu polskich strat wojennych, weryfikuje zdigitalizowane zbiory publiczne za granicą oraz korzysta z wielu innych możliwości w zakresie odzyskiwania utraconych dóbr kultury. #dziełoodzyskane #restytucja #sztuka #dziedzictwo #bloemaert #kultura #mkidn

Post udostępniony przez Ministerstwo Kultury (@mkidn_gov_pl)

Na stronie MKiDN podano, że "w ostatnich latach Wydział ds. Restytucji Dóbr Kultury, działający w strukturach Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych, nawiązał ścisłą współpracę z policją i prokuraturą oraz organami ścigania w innych krajach, m.in. Interpolem, Federalnym Biurem Śledczym (FBI), Homeland Security Investigations (HSI)". "Niejednokrotnie też korzystał z pomocy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych. Systematycznie wzrasta liczba prowadzonych przez MKiDN spraw restytucyjnych – z 20 w 2011 r. do 80 w 2019 r." - zaznaczono.

Wyjaśniono, że "odnalezione dobro kultury może stać się dziełem odzyskanym w przypadku pozytywnie zakończonego procesu restytucji, który wymaga przeprowadzenia badań proweniencyjnych, rekonstruujących i dokumentujących jego pochodzenie, a następnie podjęcia negocjacji lub skierowania sprawy na drogę prawną".

"Na profilu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Instagramie prezentujemy odzyskane obiekty i historię procesu restytucji, która w ich przypadku zakończyła się sukcesem"

- poinformowano.

W poniedziałek użytkownicy Instagrama mogą zapoznać się z obrazem "Historia Apolla i Dafne" autorstwa Abrahama Bloemaerta. Jak napisano, "to pierwszy przypadek w historii, kiedy dzieło sztuki będące polską stratą wojenną zostało odzyskane w wyniku wygranego procesu cywilnego".