Przewodzący liturgii arcybiskup Madrytu kardynał Carlos Osoro przypomniał, że Hiszpania była dotychczas jednym z najbardziej doświadczonych koronawirusem państw świata. Wskazał też na poświęcenie wielu osób, szczególnie pracowników służby zdrowia, w walce z epidemią.

Kardynał zachęcał uczestników nabożeństwa do zachowania nadziei w obliczu wydarzeń tak dramatycznych jak epidemia. Wskazał też na konieczność pielęgnowania gestów miłości, której licznych przykładów, jak zaznaczył, nie brakowało podczas epidemii.

W uroczystości nie wziął udziału premier Hiszpanii Pedro Sanchez, który udał się z wizytą do Portugalii. Od kilku tygodni szef rządu krytykowany jest przez komentatorów, władze części regionów oraz organizacje lekarskie za złe zarządzanie koronakryzysem, w szczególności za niedobory sprzętu medyczno-ochronnego w szpitalach.

Do dzisiejszego wieczora w Hiszpanii zmarło po zakażeniu koronawirusem 28 388 osób, a 251 789 zostało zainfekowanych. Wszystkie ofiary epidemii zostaną upamiętnione w świeckich uroczystościach, które rząd zaplanował na 16 lipca w Madrycie.