Spotkanie jest organizowane przez tę wspólnotę co roku 6 lipca, gdy w Kościele Katolickim przypada święto Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Msza była odprawiana w intencji wszystkich chorych, szczególnie na COVID-19, członków Apostolstwa Chorych oraz pracowników służby zdrowia i kapelanów szpitalnych.

Hierarcha przypomniał w homilii, że patronalne święto Apostolstwa Chorych ustanowił papież Paweł VI, który ogłosił też Maryję patronką Apostolstwa Chorych w Polsce. Jak mówił, od początku pielgrzymowania Apostolstwa Chorych na Jasną Górę osoby chore, niepełnosprawne i cierpiące wskutek podeszłego wieku widzą w Maryi swoją szczególną opiekunkę i wspomożycielkę.

Zauważył, że tegoroczna pielgrzymka odbywa się w niezwykłych okolicznościach, które przejdą do historii ludzkości. Nawiązując do słów papieża sprzed kilku miesięcy, arcybiskup powiedział, że sytuacja pandemii to "burząca burza", która wiele zniszczyła, a ludzie uświadomili sobie, że są zdezorientowani i osłabieni i muszą działać razem.

- Modlitwa i cicha posługa to nasza zwycięska broń, to wasza zwycięska broń, której zawsze używaliście i używacie w trudnym czasie zagrożenia przez niewidzialnego wroga, które wcale nie minęło

 – zaznaczył abp Skworc.

- W ostatnim czasie główną intencją waszej modlitwy było wołanie "z tej biednej ziemi" o ustanie pandemii i dzięki składane za tych, którzy są na pierwszej linii frontu – od ministra zdrowia poczynając, po służby sanitarne w jednoimiennych szpitalach i sanepidach. Bóg zapłać wam za dar wielkodusznej modlitwy i ofiarę cierpień, często niewyobrażalnych dla zdrowych – podkreślił metropolita.

W tym roku z powodu sytuacji epidemicznej pielgrzymka miała inną niż zwykle formę. Wszystkich chorych, niepełnosprawnych i starszych zaproszono do duchowej łączności z częstochowskim sanktuarium za pośrednictwem transmisji telewizyjnej.

Jak podają członkowie Apostolstwa Chorych, jest to wspólnota osób, które "dzięki ścisłemu zjednoczeniu z cierpiącym i zmartwychwstałym Chrystusem odkrywają powołanie do złożenia duchowej ofiary ze swojego cierpienia, znosząc je ze spokojem ducha i z poddaniem się woli Bożej".

Apostolstwo Chorych jest wspólnotą założoną przez ks. Jakuba Willenborga w Holandii, zatwierdzoną przez papieża Piusa XI. Działa w Polsce, we Włoszech i w Holandii. Polskie Apostolstwo Chorych liczy ok. 2,5 tys. członków.