PKN Orlen rozpoczął budowę instalacji Visbreakingu w Płocku. Inwestycja o wartości około 1 mld zł ma znacząco zwiększyć uzysk produktów lekkich, czyli benzyny i oleju napędowego. Po jej zakończeniu, pod koniec 2022 roku, EBITDA koncernu ma wzrosnąć nawet o 415 mln zł rocznie - podał koncern w komunikacie.

- Inwestujemy w Visbreaking, ponieważ naszym celem jest skutecznie odpowiadać na stale rosnące zapotrzebowanie na produkty wysokomarżowe. Instalacja ta umożliwi nam optymalizację produkcji rafineryjnej i szybki wzrost zysków. Uzyskamy dzięki niej 2 proc. więcej paliwa z przerobu ropy oraz wzrost EBITDA nawet o 415 mln zł rocznie - poinformował w komunikacie prasowym prezes Daniel Obajtek.

Prace inwestycyjne związane z instalacją Visbreakingu mają zakończyć się za 30 miesięcy, a produkcja z tej instalacji powinna ruszyć jeszcze w grudniu 2022 roku.

Koncern podał, że równolegle będzie realizowana infrastruktura podłączenia Visbreakingu do reszty rafineriiArtykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl