Jak poinformował Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, w niedzielę Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe rozpoznał wnioski prokuratora o zastosowanie wobec Grzegorza H. i Macieja S. tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

"Wobec podejrzanego Grzegorza H. Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Natomiast wobec podejrzanego Macieja S. Sąd nie zastosował tymczasowego aresztowania. Uzasadniając swoją decyzję Sąd wskazał, że zachodzi duże prawdopodobieństwo , że podejrzany dopuścił się popełnienia zarzucanych mu czynów"

- powiedział prokurator Duszyński.

Dwaj byli prezesi Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko zostali zatrzymani przez policję w piątek. W sobotę obu stawiano zarzuty.

Maciej S. jest podejrzany o wyrządzenie lokatorom szkody majątkowej wielkich rozmiarów oraz o działania na szkodę Spółdzielni. Były prezes Grzegorz H. usłyszał osiem zarzutów, m.in. działania na szkodę Spółdzielni, oszustwo przy sprzedaży mieszkań oraz udaremnienie zaspokojenia wierzycieli. Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku od listopada 2019 roku prowadzi śledztwo w sprawie dotyczącej nieprawidłowości przy realizacji 7 inwestycji budowlanych przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko.

Sprawa SM Ujeścisko jest opisywana w mediach od dwóch lat. Mieszkańcy zarzucają władzom Spółdzielni opóźnienia w budowie mieszkań i działania niezgodne z prawem. W części mieszkań wyłączano media z uwagi na zajęcia komornicze.