JSW drugi dzień z rzędu bez nowych zakażeń. Większość górników wyzdrowiało

Już drugi dzień z rzędu nie odnotowano nowych zakażeń koronawirusem wśród pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) - wynika z informacji przekazanych dziś przez przedstawicieli tej firmy. Spośród 3923 osób, u których badania potwierdziły SARS-CoV-2 wyzdrowiały już 2345.

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/CC0/hangela

W Polskiej Grupie Górniczej (PGG) minionej doby pojawiły się dwa nowe przypadki zakażeń. Także w tej spółce, gdzie potwierdzono koronawirusa u 1914 osób, zdecydowana większość pokonała już infekcję.

W JSW odnotowano najwięcej zakażeń w górnictwie. Najwięcej przypadków SARS-CoV-2 wykryto w kopalniach Pniówek (1603), Zofiówka (1180) i Borynia (448). W kopalni Jastrzębie-Bzie zostało zakażonych 387 osób, w Budryku 301, a w Szczygłowicach – 4. Jak przekazała w niedzielę spółka, już 2345 pracowników pokonało koronawirusa. Ponad sto osób jest poddanych kwarantannie.

Jak zaznaczają służby prasowe JSW, zarząd spółki przez cały czas prowadzi działania mające na celu udzielenie pomocy pracownikom i ich rodzinom w przetrwaniu pandemii i izolacji związanej z koniecznością pozostania w domu. Pracownicy kopalni Borynia-Zofiówka oraz kopalni Jastrzębie-Bzie, oczekujący na wymazobusy, mogą dzwonić na specjalnie dla nich stworzoną infolinię. Z takiej formy pomocy organizacyjnej skorzystało w ostatnich dniach ponad 500 osób.

W kopalni Budryk pracownicy, którzy podejrzewają u siebie zakażenie, mogą uzyskać informacje w dziale Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Wszyscy, którzy potrzebują wsparcia czy rozmowy, mogą skorzystać z pomocy psychologa, który dyżuruje od poniedziałku do piątku w godzinach od 12 do 15. Z jego porad skorzystało już ponad 80 osób.

"Ponadto JSW wspiera kadrowo cztery okoliczne stacje sanitarno-epidemiologiczne, dzięki czemu szybciej udaje się pozyskać decyzję o zwolnieniu z izolacji i kwarantanny pracowników Spółki oraz wygenerować listę pracowników wraz z rodzinami, do których w możliwie najkrótszym czasie powinien dotrzeć wymazobus" – podała JSW.

W kopalni Knurów-Szczygłowice od 29 czerwca trwa normalny cykl produkcyjny. Kopalnia Budryk planuje powrót do normalnego cyklu produkcyjnego od 7 lipca. Bez zakłóceń pracują pozostałe kopalnie JSW.

W największej węglowej spółce – PGG – od soboty przybyły dwa nowe zakażenia – wynika z informacji przekazanej w niedzielę PAP przez rzecznika tej firmy Tomasza Głogowskiego. Od początku epidemii w PGG potwierdzono SARS-CoV-2 u 1914 osób, 1682 z nich już wyzdrowiały. 294 pracowników jest na kwarantannie. W spółce przeprowadzono 50,6 tys. wymazów.

W środę władze spółki Węglokoks Kraj, w której jedynej kopalni Bobrek-Piekary od początku epidemii uległo zakażeniom 590 osób podały, że wyzdrowieli już wszyscy jej pracownicy.

Według ostatnich danych sanepidu, z soboty, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – SARS-CoV-2 wykryto u 13 176 osób, 340 z nich zmarło. Wyzdrowiało dotychczas 8351 zakażonych

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#JSW #PGG #górnicy #koronawirus #korona wirus w kopalniach

am
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo