Portal EDU.NID.PL powstał, aby wesprzeć nauczycieli i edukatorów w ich pracy. Szybko okazało się jednak, że jest skarbnicą wiedzy nie tylko dla nich, ale również dla rodziców i opiekunów szukających inspiracji i ciekawych pomysłów na zabawy z dziećmi czy warsztaty z młodzieżą i dorosłymi.

Na portalu można znaleźć materiały o lokalnym dziedzictwie, filmy, scenariusze lekcji o architekturze czy nawet pomysły na gry terenowe. Udostępnione materiały podpowiedzą, jak zorganizować atrakcyjną wycieczkę, poznać najbliższą okolicę czy ciekawie spędzić czas w otoczeniu zabytków w gronie rodziny. Dostępna na stronie wyszukiwarka pozwala ograniczyć wybór do konkretnych rodzajów materiałów, tematyki i grupy docelowej. Odwiedzając zakładkę „Baza wiedzy” poznamy podstawowe, ale nie zawsze oczywiste definicje i informacje o dziedzictwie – m.in. nauczymy się jak rozróżniać rodzaje zabytków, dowiemy się jakie są podstawowe pojęcia archeologiczne i czym są archiwa społeczne.

Praktycznym rozwiązaniem jest również zakładka z kalendarzem, zapowiadająca nadchodzące wydarzenia związane z dziedzictwem – wystarczy wybrać w wyszukiwarce termin, rodzaj wydarzenia, region a także grupę odbiorczą. Zakładka „Inspiracje” gromadzi natomiast informacje i relacje z najciekawszych minionych wydarzeń, które mogą być kopalnią pomysłów do przeprowadzenia warsztatów, zorganizowania wystawy czy konkursu tematycznego.

Udostępniane na platformie materiały zostały zebrane przez Narodowy Instytut Dziedzictwa we współpracy z ogólnopolskimi instytucjami kultury, muzeami i organizacjami pozarządowymi. Ilość materiałów na stronie nie została wyczerpana, gdyż jak podkreśla Beata Bauer, Kierownik Działu Kształcenia o Dziedzictwie w Narodowym Instytucie Dziedzictwa – strona edu.nid.pl nie tylko gromadzi, ale również upowszechnia wiedzę o dziedzictwie.

Codziennie na portal dodajemy nowe treści, wydarzenia, definicje czy inne atrakcyjne informacje, które kierujemy do każdego, kto jest miłośnikiem historii, kultury bądź zawodowo poświęca swój czas na popularyzację dziedzictwa kulturowego.

 – wskazuje Bauer. I dodaje: zapraszamy wszystkie instytucje zaangażowane w edukację o dziedzictwie, aby dzieliły się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz przekazywały materiały i informowały nas o planowanych wydarzeniach, abyśmy mogli je dalej upowszechniać.

Portal przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych, działa także w wersji mobilnej na telefonach, smartfonach i tabletach. Za projekt i realizację odpowiada studio Openform.

Strona EDU.NID.PL powstała w ramach „Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019–2022”, którego jednym z celów jest zwiększenie świadomości potrzeby poznania i ochrony dziedzictwa kulturowego przez młode pokolenie. Krajowy program realizuje tym samym zapisy ustawy z dnia 23 lipca 2003 r.  o ochronie zabytków i opieki nad zabytkami.

Narodowy Instytut Dziedzictwa to instytucja kultury, będąca eksperckim centrum doradczym dla Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. NID jest promotorem polskiego dziedzictwa w Polsce i na świecie. Do zadań Instytutu należy gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie, kształtowanie świadomości społecznej w zakresie wartości i zachowania dziedzictwa kulturowego oraz wyznaczanie i upowszechnianie standardów ochrony oraz konserwacji zabytków.