Jak tłumaczył wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, "na rozwijającym się dynamicznie Strzeszynie powstanie obiekt, w którym mieścić się będzie 40 oddziałów szkolnych i 10 przedszkolnych, a także zaplecze sportowe. Będzie stanowił znaczące uzupełnienie dotychczasowej infrastruktury oświatowej w północno-zachodniej części miasta".

Dodał, że wybrany w postępowaniu przetargowym podmiot na stworzenie projektów i uzyskanie wszelkich niezbędnych do rozpoczęcia budowy pozwoleń będzie miał 470 dni od dnia podpisania umowy.

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie poinformowała, że w ramach jednej umowy wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca zaprojektuje nie tylko gmach szkoły, lecz również układ dróg dojazdowych do niego i sieć wodno-kanalizacyjną.

Zainteresowane udziałem w przetargu pracownie projektowe mogą oferty składać do 16 lipca.

Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski podkreślił, że to bardzo potrzebna inwestycja i wyczekiwana przez mieszkańców północno-zachodniej części miasta, o której realizację miasto Poznań zabiegało od wielu lat.

"Nowa szkoła i przedszkole są tam bardzo potrzebne. Zakładamy, iż prace inwestycyjne będą mogły rozpocząć się w 2022 r. i potrwają ok. dwóch lat. Będzie to największa inwestycja oświatowa w tej kadencji samorządu, a zarazem kontynuacja dotychczasowej polityki miasta na rzecz podnoszenia jakości infrastruktury oświatowej"

– wskazał.

Poznański magistrat przypomniał, że działka, na której ma stanąć szkoła, należała do Skarbu Państwa. Początkowo jej właścicielem była Agencja Mienia Wojskowego, a w 2019 r. przejął ją Krajowy Zasób Nieruchomości. Na początku marca odbyło się spotkanie z wiceministrem rozwoju, wojewodą wielkopolskim i przedstawicielami Krajowego Zasobu Nieruchomości. Wypracowano wówczas stanowisko, w którego ramach KZN nieodpłatnie przekazało na rzecz miasta nieruchomości na Strzeszynie.

Wiśniewski zaznaczył, że "miasto od dawna czyniło starania na rzecz pozyskania gruntu od Skarbu Państwa. Pozwoliło to na budowę szkoły i przedszkola, co jest zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. Sprawa ta jest na etapie finalizacji pomiędzy Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami a Krajowym Zasobem Nieruchomości" – wskazał.

Nowy obiekt stanie w rejonie ulic Rostworowskiego, Karskiego i Fieldorfa. Obecnie w tym rejonie działa tylko szkoła przy ul. Hezjoda.