"Jesteśmy na ostatniej prostej kampanii. Za osiem dni druga tura wyborów prezydenckich, które rozstrzygną, czy będziemy mieli w Polsce dalej współpracę pomiędzy rządem i prezydentem, czy też wojnę na górze"

- mówił europoseł Czarnecki podczas briefingu prasowego pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Dodał, że wybór na ten urząd Rafała Trzaskowskiego oznacza permanentną walkę z polskim rządem, czego przykładem jest - według niego - polityczne wykorzystywanie Senatu przez marszałka Tomasza Grodzkiego.

"On wykorzystuje tę izbę parlamentu do rzucania kłód pod nogi, do walki z Radą Ministrów. Nie chcemy, żeby to samo miało miejsce w przypadku urzędu prezydenta. Nie chcemy wojny na górze"

- podkreślił Czarnecki.

W jego ocenie prezydent Andrzej Duda świetnie reprezentuje Polskę na świecie, czego przykładem jest umocnienie relacji w NATO, jak i z krajami regionu.

"Prezydent RP może wspierać rząd, zgłaszać własne inicjatywy ustawodawcze, które gdy ma poparcie w rządzie, mogą szybko stać się prawem. Prezydent może też walczyć z rządem. Rafał Trzaskowski daje gwarancję takiej walki"

- ocenił eurodeputowany PiS.

Czarnecki zaapelował o poparcie dla prezydenta Dudy. Stwierdził, że słychać ostatnio bardzo przykre opinie o wyborcach PiS, osobach popierających urzędującego prezydenta, bo środowisko Zjednoczonej Prawicy nie chce w kraju chaosu i anarchii.

"Apelujemy o to, żeby więcej szacunku okazywać tym osobom, bo liczy się głos każdego Polaka — obojętnie, gdzie mieszka, obojętnie jaki ma zawód, jakie ma wykształcenie. Apelujemy o szacunek i wierzymy, że prezydent Duda otrzyma, jako drugi prezydent w ostatnich 30 latach, możliwość kontynuowania swojej pracy"

- powiedział Czarnecki.

Poseł PiS z okręgu toruńsko-włocławskiego Zbigniew Girzyński powiedział, że wszyscy mają świadomość wyboru cywilizacyjnego, którym są w jego ocenie te wybory.

"Jeżeli chcemy, żeby nasz kraj reprezentował wartości euroatlantyckie, wartości, na których od 2 tysięcy lat budowana jest cywilizacja europejska, to pan prezydent Andrzej Duda dał dowody przez minioną kadencję i w trakcie tej kampanii, że jest to wybór najlepszy. Namawiam państwa do głosowania właśnie na niego"

- dodał poseł PiS.