Jest to najstarszy poznański jarmark, tradycyjnie organizowany w czerwcu na płycie Starego Rynku. Impreza skupia głównie rzemieślników i rękodzielników oraz handlarzy wyrobów kolekcjonerskich. „W tym roku, ze względu na sytuację epidemiczną, termin i wielkość wydarzenia musiały ulec zmianie” – zaznaczono w komunikacie poznańskiego magistratu.

Tegoroczna edycja imprezy rozpoczęła się o godz. 12.30 przed poznańskim Ratuszem, gdzie rzemieślnicy otrzymali klucze do miasta. „Następnie mieszkańcy i turyści będą mogli zobaczyć pokaz artystyczny inspirowany włoską sztuką tańca z chorągwiami. O godz. 14 wokół rynku przejdzie kolorowa parada” – podano.

Na jarmarku swoją ofertę zaprezentują artyści, rękodzielnicy i rzemieślnicy. „Drewniane domki handlowe zapełnią się unikatowymi wyrobami, takimi jak np.: biżuteria z bursztynu, ozdoby z naturalnych kwiatów, odzież oraz galanteria z Indii i Nepalu, ręcznie szyte notesy, ozdoby wykonywane techniką frywolitkową, ubrania z lnu” – wymieniono w komunikacie.

W wydarzeniu wezmą też udział grupy kolekcjonerów, numizmatyków, filatelistów i handlarzy starociami. Tradycyjnie na jarmarku swoje wyroby będą też sprzedawać producenci żywności regionalnej. Stoiska handlowe na Starym Rynku będą czynne codziennie od godz. 10 do godz. 21 lub „do ostatniego klienta”.

Nowością w programie poznańskiego Jarmarku Świętojańskiego będą zawody rzeźbienia w drewnie - "Speed Wood Carving". Według zapowiedzi uczestnicy zmierzą się w takich konkurencjach, jak "Ostre Cięcie", czyli rzeźbienia piłą, oraz "Wysokie napięcie", w ramach której materiał będzie obrabiany elektronarzędziami. Zawody rozpoczną się w niedzielę o godz. 12.

Prezes Fundacji Flow Art Anna Dorna, która odpowiada za część kulturalno – artystyczną jarmarku przekazała, że wykonane w czasie zawodów rzeźby będą prezentowane na płycie Starego Rynku przez cały okres trwania imprezy. „Mam nadzieję, że zawody się przyjmą i będą organizowane również w kolejnych latach” – przyznała.

Od 11 do 12 lipca na płycie Starego Rynku będzie działać osada wczesnośredniowieczna; zaplanowano m.in. pokazy rzemiosła i życia codziennego sprzed tysiąca lat czy walki rekonstruktorów.

Na niedzielę, 19 lipca, ostatni dzień jarmarku, zaplanowano koncert zespołu muzyki dawnej "Góra Trolla", który w swoim repertuarze nawiązuje do czasów średniowiecza i renesansu. „Wszystkie wydarzenia zostały przygotowane zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego” - zaznaczyła Dorna.