Nowy termin uruchomienia bloku na gaz w stołecznej Elektrociepłowni Żerań to 25 kwietnia 2021 r. - poinformował właściciel EC Żerań - spółka PGNiG Termika. Wcześniej oddanie bloku planowano na koniec 2020 r.

Informacje o nowym terminie oddania do eksploatacji bloku o mocy niemal 500 MWe i ponad 300 MWt, opublikował Gaz-System na platformie GIIP (Gas Inside Information Platform), na której operator publikuje informacje istotne dla stanu systemu gazowego.

Zgodnie z tym komunikatem, aktualny termin przekazania do eksploatacji bloku CCGT o mocy osiągalnej 499 MW to 25 kwietnia 2021 r. Równolegle opublikowano informację, że 1 września 2020 r. gotowe do pracy będą dwa gazowe kotły z powstającej na Żeraniu kotłowni szczytowej.

PGNiG Termika potwierdziła, że wykonawca zgłosił nowy termin oddania bloku 500 MW.

Spółka otrzymała od wykonawcy bloku informację, z której wynika, że szacuje on zakończenie realizacji inwestycji w terminie do dnia 25 kwietnia 2021 roku.

Jest to termin prognozowany przez wykonawcę, wynikający z dokonanej przez niego oceny postępów inwestycji i uwzględniający zdarzenia, które w jego opinii wpływają na opóźnienie - podkreśliła PGNiG Termika. Prognoza przedstawiona przez wykonawcę podlega obecnie naszej analizie - dodała spółka.

Wcześniej w piątek podczas Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku, prezes PGNiG Termika Paweł Stańczyk poinformował, że „wykonawca bloku na warszawskim Żeraniu sygnalizuje możliwe opóźnienia inwestycji”.

Nowa jednostka składa się z japońskiej turbiny gazowej klasy F o mocy 326 MWe oraz turbiny parowej o mocy 172 MWe. Wykonawcą jest konsorcjum Mitsubishi Hitachi Power Systems i Polimeksu-Mostostalu. Umowa z 2017 r. opiewała na niemal 1,1 mld zł i 112 mln euro.Artykuł pochodzi ze strony filarybiznesu.pl