Relacje polsko-żydowskie w XX wieku – transmisja online z konferencji

Dzisiejsze relacje polsko-żydowskie pełne są paradoksów sprawiających, że niezależnie od doraźnych interesów to przeszłość jest w nich najważniejsza. Współczesne postawy Polaków wobec Żydów ukształtowane zostały poprzez pryzmat postaw społeczeństwa polskiego wobec dokonanej przez Niemców na polskiej ziemi Zagłady, ale także pogromu w Kielcach z 1946 r. czy wydarzeń Marca 1968. Dyskusje wokół świadczenia pomocy Żydom w czasie niemieckiej okupacji, polskiej obojętności, denuncjacji i innych postaw niegodnych wywołują liczne spory naukowe i pozanaukowe.

Przyjęcie Żydów w Polsce, obraz Jana Matejki z 1889 roku

Próby opisania i zbadania trudnej przeszłości okazują się niewolne od tyleż chwytliwych i nośnych co nieuprawnionych lub zgoła fałszywych tez. Jednocześnie poszukiwanie nowych obszarów badawczych oraz ciągła weryfikacja zgromadzonej wiedzy są naturalnymi procesami towarzyszącymi naukowym przedsięwzięciom. Jest to jedyna droga zbliżania się do poznania, dalekiej od czarno-białych ujęć, prawdy o wzajemnych relacjach Polaków i Żydów.

 

Inicjatywa konferencji naukowych na temat relacji polsko-żydowskich narodziła się w 2016 r. Organizatorami są Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. 

 

Konferencja naukowa online „Relacje polsko-żydowskie w XX wieku.

Badania-kontrowersje-perspektywy. Colloquium IV: Nowe wyzwania badawcze” transmitowana będzie 6 lipca o godz. 10:00 na stronie www.ipn.gov.pl ,

na kanale YT : IPNtv : https://www.youtube.com/user/IPNtvPL ,  

oraz na profilu FB kieleckiej Delegatury :https://www.facebook.com/ipn.kielce/

 Źródło: ipn.gov.pl

 

#konferencja #IPN #stosunki polsko-żydowskie

Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo