Poluzowanie restrykcji w Rio nastąpiło w chwili, gdy - jak podało w piątek brazylijskie ministerstwo zdrowia - liczba zachorowań na Covid-19 doszła w dawnej stolicy Brazylii w ciągu czterech miesięcy do 117 tysięcy, a 10 332 osoby zmarły. To trzykrotnie większy odsetek ofiar śmiertelnych w stosunku do liczby zachorowań niż wynosi przeciętna w kraju, w którym liczba przypadków koronawirusa, według prognoz, przekroczy jeszcze w tym tygodniu półtora miliona.

Mimo to - jak zapowiadają piątkowe brazylijskie dzienniki - Rio stanie się pierwszym i jedynym miastem Ameryki Południowej, które zezwoliło na przeprowadzenie na swoich stadionach meczów piłkarskich z udziałem widzów. Na 10 lipca władze miasta zapowiedziały otwarcie wszystkich stadionów dla publiczności.

Zakazy i ograniczenia w kontaktach między mieszkańcami łagodzi również największe miasto Brazylii, 10-milionowe Sao Paulo, gdzie na koronawirusa zachorowało do piątku ok. 300 tysięcy osób, z których około 15,5 tysiąca zmarło. Tu właśnie wykryto najwięcej od początku pandemii nowych zachorowań w ciągu 24 godzin - 12 244.

Dziennik "Correio Braziliense" napisał w piątkowym wydaniu:

"W chwili największej eksplozji pandemii brazylijski rząd prezydenta Jaira Bolsonaro i niektóre władze stanowe decydują się na uelastycznienie obowiązkowych środków izolacji i dystansowania. Uczyniły to w chwili, gdy Brazylia znalazła się na drugim (po USA) miejscu pod względem zachorowań na koronawirusa, choć zarazem jest krajem o największym odsetku wyleczeń wynoszącym 57 procent".

Prezydent Bolsonaro, który konsekwentnie w swych oficjalnych wystąpieniach broni interesów gospodarki kraju przed konsekwencjami "nadmiernych ograniczeń" z powodu pandemii, zakwestionował w końcu tygodnia przyjętą przez Kongres ustawę o obowiązkowym noszeniu maseczek ochronnych w miejscach publicznych i na niektórych prywatnych zgromadzeniach.

- Jest wadliwa, ponieważ kary za nieprzestrzeganie nakazu noszenia maseczek w domach i innych zamkniętych przestrzeniach niepublicznych mogą stanowić łamanie nienaruszalności domostw prywatnych i innych przestrzeni niepublicznych

- ocenił prezydent.

Bolsonaro zawetował jednocześnie poparte przez parlament zarządzenie, które nakazuje instytucjom publicznym wyposażanie pracowników w maseczki ochronne z powodu pandemii koronawirusa. Uznał, że nie jest ono zgodne z przepisami o wydatkach publicznych.