MResort zdrowia poinformował też, że od czwartku liczba zanotowanych infekcji SARS-CoV-2 wzrosła o 442 nowe przypadki do 250 545.

Z opublikowanych przez hiszpańskie media szacunków organizacji lekarskich i pielęgniarskich wynika, że przed spodziewanym nadejściem drugiej fali zakażeń SARS-CoV-2 w kraju brakuje ponad 2200 łóżek na oddziałach intensywnej terapii.

Tymczasem w Portugalii Ministerstwo Zdrowia nie zorganizowało w piątek popołudniowej konferencji prasowej, podczas której tradycyjnie ogłaszany jest bilans zachorowań i zgonów na Covid-19. Wcześniej podobne sytuacje tłumaczono błędami systemu komputerowego.

Do czwartkowego wieczora w Portugalii z powodu zakażenia koronawirusem zmarło łącznie 1587 pacjentów chorych na Covid-19, a zainfekowanych zostało 42 782 osób.

W piątek lizboński tygodnik “Expresso” zarzucił podległej rządowi Portugalii Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS) opracowującej statystyki zgonów i zachorowań na Covid-19, że utrudnia dziennikarzom i ekspertom medycznym weryfikację danych dotyczących ofiar epidemii. “Dane te są niedostępne nawet dla pracowników naukowych” - napisał tygodnik.