- Szef MSWIA w trakcie piątkowej uroczystości zwrócił się do przedstawicieli 16 gmin w Polsce, gdzie frekwencja w pierwszej turze wyborów prezydenckich była najwyższa. "Gratulacje. To powód do radości, że kierujecie tak świetnie zorganizowanymi lokalnym społecznościami. Wszyscy byśmy chcieli, żeby to była inspiracja, żeby ta aktywność obywatelska mieszkańców waszych gmin była inspiracją przed drugą tura wyborów prezydenckich dla całej Polski

- powiedział Mariusz Kamiński.

Dodał, że jest dla niego wielką radością, że będzie mógł przekazać promesy, czyli środki finansowe na zakup nowoczesnych wozów dla ochotniczych straży pożarnych.

- Chce wyrazić swój najwyższy szacunek i uznanie dla ponad 600 tysięcy druhów i druhen, którzy są członkami ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce. To jest niezwykły unikatowy w skali światowej ruch, którego zazdrości nam cała zagranica

- zaznaczył Kamiński.

Podkreślił również, że rolą rządu i państwa polskiego jest wspieranie tego ruchu. - Jestem przekonany że te środki trafiają w znakomite ręce, w najlepsze ręce. Pokazaliście, że macie świetnie zorganizowane, silne lokalne społeczności, które taki instrument jak te nowoczesne wozy bojowe wykorzystają dla dobra wszystkich mieszkańców - mówił Kamiński.

Przekazał też, że w tym roku do ochotniczych straży pożarnych trafi rekordowa liczba wozów bojowych. - Będzie to ok 600 nowoczesnych wozów, które zwiększą bezpieczeństwo naszych mieszkańców - podkreślił Kamiński.

Dodał, że na pewno będzie to sprzęt wykorzystany efektywnie.

- Każdy dzień, każdy tydzień przekonuje nas jak ważna jest OSP, jak ważne są działania OSP

- stwierdził.

- Kilka tygodni temu widzieliśmy, jak ze znakomitymi efektami walczyli nad Biebrzą z potężnym pożarem parku narodowego, kilka dni temu widzieliśmy ich w Małopolsce, na Podkarpaciu, na Śląsku, gdzie razem z zawodową strażą pożarną, z policją, ze straż graniczną usuwali skutki klęsk żywiołowych. Wozy bojowe dla OSP to wspaniała inwestycja w bezpieczeństwo naszych obywateli - zaznaczył Kamiński.

Po I turze promesy na zakup wozów otrzymały: gm. Czernica (dolnośląskie, 77 proc. frekwencji), gm. Osielsko (kujawsko-pomorskie, 78 proc.), gm. Godziszów (lubelskie, 75 proc.), gm. Zabór (lubuskie, 69 proc.), gm. Nowosolna (łódzkie, 78 proc.), gm. Żegocina (małopolskie, 76 proc.), gm. Michałowice (mazowieckie, 81 proc.), gm. Praszka (opolskie, 67 proc.), gm. Cisna (podkarpackie, 75 proc.), gm. Kulesze Kościelne (podlaskie, 72 proc.), Łeba (pomorskie, 85 proc.), gm. Koszarawa (śląskie, 77 proc.), gm. Masłów (świętokrzyskie, 69 proc.), gm. Stawiguda (warmińsko-mazurskie, 72 proc.), gm. Suchy Las (wielkopolskie, 80 proc.) i gm. Rewal (zachodniopomorskie, 86 proc).