Dieta stała się szczególnie popularna za sprawą piosenkarki Adele i okazała się dla wielu osób doskonałym rozwiązaniem w czasach pandemii. Niedawno w mediach pojawiły się zdjęcia zupełnie odmienionej i bardzo szczupłej Adele. Metamorfoza piosenkarki jest jedną z najbardziej spektakularnych przemian ostatnich lat – udało jej się zrzucić aż 45 kilogramów. Dieta sirtfood, która pomogła jej to osiągnąć, obejmuje zdrowe, niskokaloryczne potrawy zawierające dużą ilość białka, a także warzywa i owoce, głównie w postaci zielonych smoothies.

Nagły spadek aktywności fizycznej i zmiana dotychczasowego trybu życia sprawiły, że wiele osób zaczęło przybierać na wadze. Kwarantanna spowodowała, że znaczna część społeczeństwa zaniedbała regularne treningi i ćwiczenia. Nadmiar wolnego czasu często spędzano… w kuchni na podjadaniu. 

Podstawą diety sirtfood są warzywa, owoce, przyprawy i orzechy bogate w polifenole, które aktywują działanie sirtuin w organizmie, dzięki czemu dochodzi do lepszego wykorzystania energii, szybszego spalania tkanki tłuszczowej i ochrony komórek przed procesami starzenia i chorobami.
Sirtuiny (białka Sir), to grupa białek enzymatycznych mających zdolność wyciszania określonych genów tzw. genów starzenia, których aktywność wiązana jest z rozwojem miażdżycy, chorobą Alzheimera, chorobą Parkinsona, a jednocześnie aktywują tzw. geny długowieczności.

Badania wykazały, że ograniczenie kalorii do poziomu 30 do 50% dobowego zapotrzebowania przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniego zaopatrzenia w składniki odżywcze przyczynia się do wydłużenia życia.

To właśnie właśnie na korzystnym dla zdrowia działaniu sirtuin oparta jest roślinna dieta odchudzająca SIRT, SIRTfood bazująca na około 20 produktach uważanych za wyzwalacze sirtuin m.in. papryczka chilli Bird’s eye, kapary, jarmuż, lubczyk, pietruszka, rukola, seler naciowy, czerwona cykoria, czerwona cebula, kasza gryczana, soja, oliwa z oliwektłoczona na zimno (Extra virgin), orzechy włoskie, kurkuma, niesłodzone kakao, prawdziwa kawa, czekolada gorzka o zawartości kakao min. 85%, zielona herbata Matcha, daktyle Medjool, truskawki, borówki, czerwone winogrona także czerwone wino. Podobnie jak inne diety odchudzające ważna w trakcie jej trwania jest aktywność fizyczna, medytacja, eliminacja produktów zawieranych cukier dodany oraz innych produktów wysokoprzetworzonych,

Należy podkreślić, że osoby, którym zależy na utrzymaniu szczupłej sylwetki i zachowaniu dobrej kondycji, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety, aby proces chudnięcia był bezpieczny i maksymalnie skuteczny, powinny wcześniej zasięgnąć porady dietetyka.