Bacówka powstała w 1979 roku i funkcjonuje nieprzerwanie do dzisiaj. Jest to piętrowy, drewniany budynek położony z dala od cywilizacji. Nie ma tu dojazdu samochodami prywatnymi. Parking znajduje się w odległości 900 metrów. Obiekt dysponuje 27 miejscami noclegowymi w pokojach 2/3- i wieloosobowych. Toalety i prysznice znajdują się na dolnej kondygnacji. Na parterze mieści się jadalnia z tarasem i bufet turystyczny (ciepłe posiłki, napoje, kawa z ekspresu, zimne i grzane piwo, słodycze).

Turyści nocują we własnych śpiworach. Istnieje jednak - za dodatkową opłatą - możliwość noclegu "z pościelą". W części noclegowej schroniska wymagane jest obuwie zmienne. Obok budynku istnieje możliwość rozbicia namiotu. Nocujący pod namiotem mogą korzystać z jadalni oraz toalet i pryszniców.

Położenie bacówki gwarantuje piękne widoki i możliwość wykorzystania tego miejsca jako punktu wypadowego do wycieczek w najciekawsze partie Bieszczadów - Połoniny Caryńską i Wetlińską, Małą i Wielką Rawkę, Kremenaros i Pasmo Graniczne, Tarnicę i Halicz lub jako noclegu w czasie wędrówki z plecakiem od schroniska do schroniska. Zimą okolice Małej i Wielkiej Rawki odwiedzane są chętnie przez amatorów narciarstwa turowego. 

Ze schroniska można się wybrać na Małą i Wielką Rawkę (1304 m), z grani których rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram: doskonale widać Połoniny Wetlińską i Caryńską oraz Tarnicę. Dodatkową atrakcją jest przejście na Krzemieniec, na którym znajduje się trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji.