Mateusz Morawiecki wskazał, że w rozmowie z premierem Szwecji omówił kwestie walki z pandemią COVID-19, Wieloletnich Ram Finansowych oraz współpracy w ramach Partnerstwa Wschodniego powstałego w wyniku inicjatywy Polski i Szwecji.

- Jednak w toku tej sympatycznej rozmowy poruszyłem też zagadnienie, które ma dla Polski i dla mnie osobiście szczególne znaczenie – zwrotu obrazu olejnego szkoły Lucasa Cranacha Starszego "Opłakiwanie Chrystusa", który jest stratą wojenną z przedwojennej kolekcji Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu, znajdująca się dzisiaj w Muzeum Narodowym w Sztokholmie

 - zaznaczył premier.

Podkreślił, że bardzo się cieszy, że Muzeum Narodowe w Sztokholmie "pozytywnie zarekomendowało zwrot dzieła sztuki do Polski". "Teraz czekamy na podobną decyzję Ministerstwa Kultury Szwecji" - dodał.

- Nie ma najmniejszej wątpliwości, że w powyższej sprawie mamy do czynienia z dziełem, które stanowi stratę wojenną i powinno zostać zwrócone Rzeczpospolitej Polskiej

 - ocenił i wyjaśnił, że obraz znalazł się w zbiorach Muzeum Narodowego w Sztokholmie, "w wyniku zakupu na aukcji w 1970 r.".

Morawiecki przypomniał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystąpiło o zwrot obrazu, przekazując wniosek restytucyjny do Muzeum Narodowego w Sztokholmie w czerwcu 2019 r.

- Od tej pory chciałbym podkreślić dobrą, merytoryczną i ścisłą współpracę Ministerstwa Kultury z muzeum szwedzkim, mającą na celu jak najdokładniejsze ustalenie zarówno tożsamości jak i powojennych losów obrazu

 - zaznaczył.

Premier podkreślił, że "w ostatnim okresie udało się dokonać kilku niezwykle istotnych restytucji dzieł sztuki do Polski, za co należą się szczególne gratulacje Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wicepremierowi Profesorowi Piotrowi Glińskiemu". Wśród odzyskanych dzieł wymienił: obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie", obraz Marcina Zaleskiego pt. "Wnętrze Katedry w Mediolanie", obraz "Portret damy" Melchiora Geldorpa, gotycki ołtarz Pietas Domini i XVII-wieczny sztambuch, który powrócił do Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu.

Muzeum Narodowe w Sztokholmie 23 czerwca zarekomendowało szwedzkiemu rządowi zwrot Polsce zaginionego po II wojnie światowej obrazu Lucasa Cranacha starszego (szkoła) "Opłakiwanie Chrystusa", które posiada w swoich zbiorach.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego już w czerwcu 2019 roku złożyło wniosek restytucyjny, i wystąpiło o zwrot obrazu do Muzeum Narodowego w Sztokholmie.

- Od momentu przekazania wniosku, resort kultury jest w stałym kontakcie z muzeum i dzięki wspólnym działaniom obu instytucji udało się ustalić powojenną historię dzieła. Muzeum Narodowe w Sztokholmie już wcześniej poinformowało MKiDN o swojej pozytywnej rekomendacji ws. zwrotu dzieła do Polski. Niemniej jednak decyzję o zwrocie obiektu musi podjąć szwedzkie Ministerstwo Kultury. Dokumenty przekazane przez stronę polską w opinii szwedzkiego muzeum jednoznacznie wskazują na proweniencję dzieła

- wyjaśnił resort kultury.

Według Muzeum Narodowego w Sztokholmie obraz Cranacha został zakupiony do muzealnej kolekcji w 1970 r. na aukcji w mieście Mariefred (70 km od Sztokholmu) za kwotę 4 tys. koron. Dyrekcja muzeum twierdzi, że wówczas nie wiedziano, że dzieło sztuki zostało skradzione w Polsce.