"Dziękuję Państwu, że podejmujecie tę sztafetę, tę pałeczkę inwestycji publicznych. Że tego typu ruch pomoże nam szybciej wyjść z tego kryzysu. Musimy teraz przełamać ten strach przed inwestowaniem i tu jest wielka rola dla samorządów, dla gmin, powiatów, państwa polskiego i dla Unii Europejskiej"

- podkreślał premier w Sokółce, gdzie promesy na dofinansowanie odebrali samorządowcy z powiatu sokólskiego

Morawiecki dodał, że UE "rozpędza się trochę powoli, ale idziemy w dobrym kierunku". Zapewniał, że będą "wielkie środki" unijne na inwestycje, choć - jak ocenił - pod koniec tego lub na początku przyszłego roku.

"Negocjacje jeszcze trwają, ale te wielkie pieniądze na pewno będą"

- podkreślił.

Oceniając zachowanie państwa w związku z kryzysem wywołanym pandemią uznał, że "zadziałało błyskawicznie". Wskazał na takie mechanizmy, jak tzw. Tarcza Finansowa. Powołując się na dane Eurostatu podał, że Polska ma drugi od końca poziom bezrobocia w UE. 

"To jest miara sukcesu"

- zauważył szef rządu.

Dziękował samorządowcom, którzy "wiedzą, że teraz jest ten czas na inwestowanie".

"W drogi, modernizację szpitali, szkół, oświetlenia, we wkład własny. To jest teraz potrzebne i wtedy znowu, za 2-3 miesiące zadziwimy świat, zadziwimy Europę, że tak szybko potrafimy wychodzić z tego kryzysu"

- podkreślił.

Wcześniej również w Zambrowie dziękował samorządom za realizację różnych inwestycji.

"Bo właśnie nowych inwestycji potrzebujemy, żeby wyjść z kryzysu szybko. I cieszę się też, że najważniejsze instytucje międzynarodowe, które nas otaczają, potwierdzają, że nasz model wyjścia z kryzysu jest właściwy, jest najlepszy może w Europie nawet"

- mówił tam premier.

Nawiązując do swojej niedawnej wizyty w zambrowskiej firmie Monolit i kampanii przed wyborami prezydenckimi Morawiecki zaznaczył, że udało się w Polsce obronić miejsca pracy w dobie pandemii, bo "jak monolit" byli prezydent, Sejm i rząd.

Morawiecki powtórzył w Zambrowie, że obecny czas przed wyborami prezydenckimi jest "ważny w historii".

"Będziemy stali przed nową epoką: albo przed epoką szansy wyjścia z kryzysu bardzo szybko, tak jak już teraz wychodzimy, albo będzie to czas chaosu, paraliżu, klinczu, wetokracji, weta dla weta, >>nie bo nie<<, czyli polityka pana Trzaskowskiego"

- mówił premier.

"Oni (przeciwnicy polityczni) w tej desperacji, żeby pan Andrzej Duda nie wygrał, są w stanie przygotować każdą mistyfikację"

- przekonywał Morawiecki.

W Supraślu promesy odebrali samorządowcy z powiatu białostockiego. Morawiecki mówił tam o dobrej sytuacji budżetu państwa, która - jak powiedział - "pozwala wyasygnować kwoty na inwestycje" samorządowe.

"Proszę o przyjęcie tych środków z pożytkiem dla mieszkańców, dla waszych gmin i powiatów. Niech one będą zainwestowane, wtedy jeszcze szybciej będziemy potrafili wyjść z tych tarapatów, w które wpadła gospodarka całego świata"

- powiedział.

Do wieczora premier odwiedzi też w Podlaskiem jeszcze m.in. Grajewo, Augustów i Suwałki.

 

Łącznie powiaty i gminy w województwie podlaskim, z Funduszu Inwestycji Lokalnych mają dostać kwotę ok. 230 mln zł. Ponad 43 mln zł z tej kwoty ma trafić do powiatów, ponad 183 mln zł do gmin - poinformował PAP Podlaski Urząd Wojewódzki w Białymstoku na podstawie danych MSWiA.(PAP)