Nagrody przyznawane są w rocznicę utworzenia Muzeum Auschwitz. W czwartek przypadła 73. rocznica tego wydarzenia. W tym roku, z uwagi na epidemię Covid-19, wręczone zostaną w grudniu.

Nagrody otrzymali: Dorota Zawadzka, Natalia Nowak, Artur Chmielewski, Grzegorz Sałata i Mateusz Rochowicz z Polski, Fan Zixing z Chin, Jordan Gossett ze Stanów Zjednoczonych, Mehek Ghaffar z Pakistanu oraz Rene Wennmacher i Volker Arnold z Niemiec.

„Obecność wolontariuszy i praktykantów w Miejscu Pamięci jest dla nas niezwykle ważna. Chcemy to bardzo podkreślić, ogłaszając nazwiska laureatów nagrody w tradycyjnym terminie, w dniu rocznicy utworzenia Muzeum. To nasze symboliczne podziękowanie za ich pomoc”

– powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Muzeum Piotr Cywiński.

Zaznaczył, że Muzeum po ponad trzech miesiącach powoli wraca do normalnego funkcjonowania.

„To dla nas niezwykle ważne, bo edukacja w tym szczególnym miejscu to rzecz fundamentalna dla budowania naszej wspólnej odpowiedzialności. Wolontariusze Muzeum są tego najlepszym przykładem”

– podkreślił Cywiński.

Wicedyrektor Muzeum Andrzej Kacorzyk powiedział, że ze względu na istniejące jeszcze ograniczenia sanitarne postanowiono, iż uroczyste wręczenie nagród zostanie przełożone. „Chcemy je zorganizować 5 grudnia, kiedy na świecie obchodzony jest Dzień Wolontariusza” – wskazał.

W 2019 r. pracę Muzeum wspierało blisko 500 wolontariuszy i praktykantów z całego świata. Włączali się nie tylko w organizację upamiętnień, konferencje czy sesje edukacyjne, ale wspomagali także bieżącą pracę Miejsca Pamięci.

Nagroda dyrektora Muzeum Auschwitz „Gdyby zabrakło dziesięciu” jest przyznawana z okazji rocznicy utworzenia placówki w dniu 2 lipca 1947 r. Otrzymują ją wyróżniający się swoją pracą wolontariusze i koordynatorzy wolontariatu. Nagroda ma formę szklanej statuetki, do której dołączony jest oficjalny list. Na awersie statuetki umieszczony jest napis w języku polskim i angielskim „Gdyby zabrakło dziesięciu”.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ub.r. zwiedziło je ponad 2,32 mln osób. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.