Premierzy Polski i Szwecji o walce z pandemią

Walka z pandemią COVID-19, współpraca bilateralna, w tym także współpraca gospodarcza oraz aktualne tematy z agendy Unii Europejskiej mają być tematem dzisiejszej rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Szwecji Stefanem Loefvenem - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/geralt/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

"Tematem rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Stefanem Löfvenem, która odbędzie się w czwartek 2 lipca, będzie walka z pandemią COVID-19, współpraca bilateralna, w tym także współpraca gospodarcza oraz aktualne tematy z agendy Unii Europejskiej – Wieloletnie Ramy Finansowe i Partnerstwo Wschodnie"

- poinformował rzecznik rządu w komunikacie zamieszczonym na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W komunikacie wskazano, że priorytetem wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej jest obecnie walka z koronawirusem i łagodzenie społeczno-ekonomicznych konsekwencji pandemii.

"Jednym z głównych tematów rozmowy szefów rządów obu państw będzie obecna sytuacja związana z pandemią oraz możliwość dalszej współpracy w tym zakresie. Premierzy omówią także kwestie związane ze strategią Komisji Europejskiej na rzecz przyspieszenia rozwoju, produkcji i wdrażania szczepionek przeciwko COVID-19" - przekazał rzecznik rządu w komunikacie.

Jak dodał, europejska gospodarka w fazie wychodzenia z kryzysu potrzebuje impulsu rozwojowego. "Dlatego kolejnym zagadnieniem poruszonym podczas rozmowy będą Wieloletnie Ramy Finansowe na lata 2021-2027 oraz Europejski Instrument na rzecz Odbudowy. Pierwsze dyskusje na ten temat odbyły się 19 czerwca podczas wideokonferencji szefów państw i rządów Unii Europejskiej" - czytamy.

Rzecznik przypomniał w komunikacie, że Polska poparła pakiet Komisji Europejskiej obejmujący dostosowaną propozycję Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027 oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, jako podstawy do dalszej dyskusji.

"Strona polska zaznaczyła, że zaktualizowana propozycja budżetu na lata 2021-2027 wymaga nadal dyskusji - powinna być prowadzona w kontekście całego pakietu. Komisja Europejska utrzymała niektóre elementy swojej pierwotnej propozycji, które budzą wyraźny sprzeciw nie tylko Polski, ale również innych państw członkowskich"

- przekazał rzecznik rządu w komunikacie.

Jak dodał, podczas rozmowy szefowie rządów omówią także kwestie związane z Partnerstwem Wschodnim, które powstało 11 lat temu z inicjatywy Polski i Szwecji. 18 czerwca odbyła się wideokonferencja Partnerstwa Wschodniego podczas której szefowie państw i rządów dyskutowali m.in. nad długoterminowymi celami w kontekście szczytu, który z powodu pandemii COVID-19 został przeniesiony na 2021 r.

O czwartkowej rozmowie szefa polskiego rządu z premierem Szwecji rzecznik rządu poinformował także na swoim Twitterze.

"Seria rozmów premiera Morawieckiego przed szczytem Rady Europejskiej. Dzisiaj z Przewodniczącym Rady Europejskiej i kanclerz Niemiec A. Merkel. W czwartek rozmowa z premierem Szwecji. W piątek w Warszawie spotkanie Grupy Wyszehradzkiej" - napisał na Twitterze Müller.

Polska przejęła prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej w środę 1 lipca. Po Polsce rotacyjne przewodnictwo przejmą Węgrzy, następnie Słowacy, a później Czesi.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski zapowiedział w środę, że prezydent Andrzej Duda zainauguruje w piątek polską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej; będzie miał wystąpienie, w którym pokaże naszą wizję rozbudowy siły naszego regionu.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#spotkanie #premier #pandemia #koronawirus #Mateusz Morawiecki #Stefan Loefven

mg
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo