Odnaleziona obrączka więźnia niemieckiego obozu KL Auschwitz

Odnaleziona po wielu latach obrączka więźnia KL Auschwitz trafi na ręce prawnuka ofiary niemieckich obozów koncentracyjnych dzięki IPN. Uroczyste przekazanie unikatowej pamiątki osobistej Szczepana Brzozowskiego z udziałem Zastępcy Prezesa IPN dr. Mateusza Szpytmy odbędzie się 2 lipca 2020 r. o godz. 12.00 w Archiwum IPN.

auschwitz.org

Przekazanie obrączki Szczepana Brzozowskiego (ur. 15 listopada 1904 r.), więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych KL Auschwitz i KL Neuengamme, na ręce Bartłomieja Brzozowskiego, prawnuka ofiary niemieckich represji, jest wynikiem kwerendy pracowników Archiwum IPN m.in. w bazie danych Arolsen Archives, gdzie do tej pory przechowywanych jest jeszcze ok. 3000 przedmiotów osobistych więźniów obozów koncentracyjnych z czego prawie 1/3 należała do polskich ofiar.

 

Poszukiwania trwały od 5 marca 2020 r., kiedy to do Centrum Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej w Instytucie Pamięci Narodowej w Warszawie zgłosił się Dariusz Brzozowski, wnuk Szczepana Brzozowskiego, poszukujący informacji oraz dokumentów dotyczących jego dziadka. W toku prac pracowników IPN ustalono, że w Arolsen Archives znajduje się obrączka p. Szczepana/Stefana Brzozowskiego.

 

Szczepan Brzozowski po wojnie nie wrócił do domu i został uznany za zmarłego. Według słów jego żony miał zginąć na barce zatopionej na Bałtyku przez lotnictwo angielskie. Prawdopodobnie chodziło o katastrofę statków Cap Arcona i Thielbek z 3 maja 1945 r. W katastrofie tej zginęło kilka tysięcy więźniów obozów Neuengamme, Sachsenhausen i Stutthof, jednak większości ciał nie zidentyfikowano. Nazwisko Szczepana Brzozowskiego nie znalazło się na żadnej liście zarówno ocalałych, jak i ofiar.

 

Uroczystość odbędzie się w ramach kampanii #Stolen Memory mającej na celu poszukiwanie bliskich ofiar oraz zwracanie pamiątek rodzinom.

Więcej o projekcie #StolenMemory:

https://arolsen-archives.org/pl/nauka-uczestnictwo/wystawy-i-kampanie/stolenmemory/

 

 


Źródło: ipn.gov.pl

#Arolsen Archives #IPN #niemieckie zbrodnie wojenne #niemieckie obozy koncentracyjne #obrączka Szczepana Brzozowskiego

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo