Koszalin uczcił majora "Łupaszkę"

  

Członkowie Komitetu Upamiętnienia w Koszalinie Żołnierzy V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej odsłonili tablice z nazwą ronda, którego patronem jest major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka".

Podczas ceremonii, w której uczestniczyło kilkadziesiąt osób, w tym kombatanci i członkowie Grupy Rekonstrukcyjnej „Gryf” odtwarzającej oddział mjr. „Łupaszki”, z tablic informujących o patronie zdjęto biało-czerwone wstęgi. Odczytano też fragment odezwy, jaką w 1946 r. mjr „Łupaszka” wystosował do mieszkańców Koszalina.

Major Zygmunt Szendzielarz +Łupaszka+ i jego żołnierze byli pierwszymi w naszym mieście, którzy rozpoczęli walkę z systemem komunistycznym. Byli pierwszymi, którzy położyli fundament w naszym mieście pod niepodległą Polskę, która kilkadziesiąt lat później mogła zaistnieć” – powiedział w niedzielę przewodniczący Komitetu Upamiętnienia w Koszalinie Żołnierzy V Wileńskiej Brygady AK Marcin Maślanka.

Komitet utworzyło 11 organizacji, w tym koszaliński oddział Światowego Związku Żołnierzy AK, Związku Inwalidów Wojennych, Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" i Stowarzyszenie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP


Wczytuję komentarze...

Włochy: na ulicach jest... za ciemno

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/Tiselena

  

Na ulicach w Rzymie wieczorem i w nocy jest za ciemno - alarmują lekarze. Podkreślają, że rezultatem braku dostatecznego oświetlenia są wypadki drogowe oraz upadki na chodnikach. Notuje się ich coraz więcej.

Szef stowarzyszenia rzymskich lekarzy Antonio Magi powiedział, że z roku na rok w Wiecznym Mieście jest coraz ciemniej. „To jest niebezpieczne dla pieszych i dla kierowców". Jak podkreślił, zwiększa się ryzyko wypadków samochodowych, zwłaszcza potrąceń, także ze skutkiem śmiertelnym.

Wyjaśnił, że lekarze szczególnie martwią się o osoby starsze, narażone na upadki na chodnikach i na ulicach, które są często w bardzo złym stanie. Dotyczy to także ulic w centrum.

W panujących ciemnościach nie widać dziur, których tysiące są na rzymskich ulicach, a także wystających korzeni. Służby medyczne często udzielają pomocy osobom, które po zmroku przewracają się i niekiedy ulegają poważnym kontuzjom.

Sytuację pogarsza to, że latarnie są ukryte w koronach drzew. Gdy pada deszcz z widocznością jest jeszcze gorzej.

Lekarze ze stolicy Włoch, jak wyjaśnił prezes ich organizacji, od kilku tygodni dokładnie analizują wynikające z tego zagrożenia dla pieszych i użytkowników samochodów.

“W trosce o bezpieczeństwo obywateli należy pilnie interweniować”- dodał doktor Magi apelując do władz miejskich o więcej światła.

Działania na rzecz innego aspektu bezpieczeństwa w pogrążonym w ciemnościach Rzymie zapowiedziano pod koniec zeszłego roku. Na mocy decyzji podjętej przez miejscowe władze i Izbę Handlu właściciele sklepów otrzymają rekompensatę finansową za pozostawianie włączonych świateł po zamknięciu lokali.

Pierwsza, pilotażowa faza realizacji umowy rozpocznie się w dwóch dzielnicach a następnie zostanie rozszerzona na kolejne. Pomysł ten został pozytywnie przyjęty przez większość właścicieli sklepów, zaniepokojonych plagą włamań i aktów wandalizmu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts