- Zaczynamy siódmy sezon miejskiego roweru BiKeRa (Białostockiej Komunikacji Rowerowej) - powiedział na konferencji prasowej na jednej ze stacji miejskiego roweru prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Od tego roku obowiązuje nowa umowa z firmą Nextbike Polska, która wygrała przetarg. Sezon na rowery miejskie rusza co roku 1 kwietnia, jednak w tym - jak mówił Truskolaski - ze względu na pandemię jest nieco opóźniony i ruszył w czerwcu. Potrwa do końca listopada. "Mam nadzieję, że ten sezon mimo, że krótszy, to będzie cieszył się, podczas okresu wakacyjnego powodzeniem" - mówił Truskolaski.

Prezydent mówił, że BiKeR "rozrósł się": w pierwszym sezonie było 300 rowerów w 30 stacjach, w obecnym są 574 rowery w 58 stacjach. Kilka stacji z rowerami dostępnych jest poza miastem: w gminie Juchnowiec Kościelny i Choroszcz. Dostępne są rowery dla dorosłych, rowery z fotelikami do przewożenia dzieci, rowerki dla dzieci a także tandemy.

Jak mówił dyrektor ds. rozwoju systemów rowerowych w Nextbike Polska Jakub Giza, dostępne w tym roku rowery to pojazdy najnowszej generacji, rowery bezstacyjne. Wyjaśnił, że każdy rower ma zamontowane specjalne urządzenie - zamek uruchamiany elektronicznie by wziąć rower czy zakończyć jazdę, nie trzeba - jak to miało miejsce - logować się poprzez stację, a można to zrobić przez aplikację czy kartę zbliżeniową. Dzięki temu rower można zostawić w dowolnym miejscu, nie trzeba zwracać go do stacji.

Nowa umowa z firmą Nextbike Polska, podpisana została na trzy lata, obowiązuje do końca listopada 2022 roku. Wstępnie miała opiewać na ok. 9,5 mln zł. Jak wyjaśnił Truskolaski, ze względu, że sezon rozpoczął się o dwa miesiące później, kwota ta została pomniejszona o ok. 600 tys. zł i wynosi niecałe 9 mln zł.

BiKeR działa w Białymstoku od 2014 roku. Sezon trwa od 1 kwietnia do 30 listopada. Aby korzystać z roweru, trzeba się zarejestrować w systemie, a następnie wnieść opłatę wstępną, która wynosi 20 zł (wcześniej było to 10 zł, teraz jest to 20 zł: 10 zł bezzwrotna opłata inicjalna i 10 zł do wykorzystania na przejazdy). Zmienił się też limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego, teraz wszyscy użytkownicy za darmo mogą korzystać przez pierwszych 25 minut (wcześniej było to 20 min). Mapa stacji, cennik i zasady korzystania z systemu dostępne są też na terminalach stacji rowerowej i stronie internetowej.