Jak poinformował Marek Niziołek z Biura Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Sopotu, festiwal wystartuje 1 lipca i będzie trwał do końca sierpnia.

W Sopocie filmy można będzie oglądać codziennie wieczorem na dużym ekranie ustawionym w pobliżu mola, a w Zakopanem te same obrazy wyświetlane będą na placu Niepodległości przy Krupówkach. W Giżycku, gdzie projekcje odbywać się będą we wtorki i środy, kino działać będzie w Ekomarinie, nad jeziorem Niegocin.

Na większość seansów wstęp jest wolny. W Sopocie konieczne jest jednak wykupienie biletu na molo. Ze względów bezpieczeństwa widzowie zostaną poddani badaniu temperatury i poproszeni o dezynfekcję rąk oraz nałożenie maseczki lub przyłbicy. „Kinomani zasiądą na leżakach i ławach góralskich ustawionych w odpowiedniej odległości tak, by zachować wymagany dystans społeczny” – poinformował Niziołek.

W poniedziałki festiwalowi widzowie obejrzą filmy poświęcone muzyce i muzykom. W zestawie znajdzie się m.in. dokument „Amy”, opowiadający o wokalistce Amy Winehouse oraz obraz zainspirowany życiem rapera Eminema - „8. mila”.

Wtorki poświęcone będą kinu polskiemu. W tym cyklu widzowie zobaczą m.in. „Seksmisję”, „Kingsajz” i „Kilera”.

W środy wyświetlane mają być filmy oskarowe. Znajdą się wśród nich m.in. „Shrek”, „Narodziny gwiazdy” i „Green Book”.

Z kolei w czwartki widzowie będą mogli obejrzeć kino artystyczne. W tym zestawie znajdą się produkcje docenione na festiwalach w Berlinie, Cannes i San Sebastian, m.in. „Carol”, „Ból i blask” i „Kafarnaum”.

Piątki zarezerwowano dla filmów związanych z literaturą. Na ekranie pojawią się znane adaptacje filmowe, w tym „Wielki Gatsby”, „Mały Książę” i „Sherlock Holmes”.

Na soboty zaplanowano seanse filmowych hitów takich, jak „Cinema Paradiso”, „Pół żartem, pół serio” i musical „Blues Brothers”.

W niedziele organizatorzy chcą przypomnieć filmy pokazujące „wyraziste kobiece bohaterki”. W tym cyklu zobaczyć będzie można m.in. obrazy „Jestem taka piękna”, „Podwójne życie” i musical „Dreamgirls”.

Projekcje Kina Letniego rozpoczynać się będą w Sopocie o godz. 22 w lipcu i godz. 21:30 w sierpniu, a w Zakopanem i Giżycku - o godz. 21:30 w lipcu i godz. 21 w sierpniu.

Pełny repertuar i harmonogram projekcji znaleźć można TUTAJ.

Dodatkowo, z okazji 125-lecia kina, organizatorzy przygotowali też specjalną podstronę festiwalu www.kinoletnie.pl/125_lat_kina, na której – jak poinformowali – „można będzie bezpłatnie obejrzeć perły światowej kinematografii, wyselekcjonowane z tej okazji wspólnie z miesięcznikiem +Kino+”. Na stronie mają być dostępne m.in. filmy z udziałem Charlie’go Chaplina, obraz „Robin Hood” z 1922 r. czy „Gabinet Doktora Caligari” z 1920 r.

Nowością tegorocznego – 13. już festiwalu, jest bezpłatna aplikacja Listen Everywhere dostępna na terenie kina w Zakopanem oraz w kawiarni festiwalowej Koło Molo w Sopocie. Za jej pośrednictwem można będzie wysłuchać m.in. wywiadów z gwiazdami kina.