Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że na 258 psów, które pełnią służbę w SG, ponad 60 proc. stanowią owczarki niemieckie, a prawie 30 proc. owczarki belgijskie. Jak jednak zapewnia SG, formacja podczas zakupów nie koncentruje się na jednej rasie.

Rzecznik SG por. Agnieszka Golias zaznacza, że w służbie znakomicie sprawdzają się również owczarki holenderskie, które w służbie pojawiły się kilka lat temu. Jak zaznacza Golias, mają one doskonałe predyspozycje i świetnie wypadają jako psy specjalne.

"Kynolodzy SG podkreślają, że nie to nie rasa, ale predyspozycje danego zwierzęcia są najważniejsze. Stąd w formacji są pojedynczy przedstawiciele niektórych ras, m.in. terier walijski, jack russel terier, parson russel terier, chodsky pes, płochacz niemiecki, jagdterrier"

- wymienia Golias.

Podkreśla również, że w Straży Granicznej pełnią służbę psy wyszkolone do wyszukiwania materiałów wybuchowych i broni. I - jak do tej pory - jest to jedyna formacja w Polsce posiadająca psy, które zgodnie z przepisami z zakresu ochrony lotnictwa cywilnego, mogą przeszukiwać samoloty i bagaże podróżnych na lotnisku pod kątem materiałów wybuchowych i broni.

SG zapewnia ponadto, że psy służbowe są kupowane od prywatnych hodowców. Ich kondycja i predyspozycje są szczegółowo weryfikowane przez komisje złożone z funkcjonariuszy SG - instruktorów i wykładowców z zakresu tresury psów oraz lekarzy weterynarii.

"Specjaliści biorą pod uwagę wiek zwierzęcia, jego sylwetkę, stan zdrowia oraz wyniki testów predyspozycji psychicznych i fizycznych. Do szkolenia kwalifikowane są psy w wieku od 12 do 24 miesięcy"

- informuje SG.

Formacja podkreśla, że w zakupach zwierząt biorą udział również funkcjonariusze-przewodnicy psów. "Często się zdarza, że już na tym etapie przewodnik wyszukuje sobie psa, z którym chce pełnić służbę. Jeżeli funkcjonariusz sam nie wybierze psa, to robią to za niego eksperci z Lubania" - zaznacza por. Agnieszka Golias.

Jak dodaje, psy dobierane są do przewodników na zasadzie dopasowania charakterów. - Nie ma tu przypadkowych "związków". Przed rozpoczęciem służby psy oraz ich przewodnicy przechodzą wspólnie półroczne szkolenie w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu - zaznacza.

SG informuje, że w trakcie szkolenia przewodnicy doskonalą wiedzę i umiejętności tresury oraz układania psa, przechodzą ćwiczenia terenowe ze swoimi czworonogami i poznają podstawy weterynarii.

"Jednak jednym z pierwszych i najważniejszych elementów szkolenia jest budowa więzi i zaufania pomiędzy przyszłymi partnerami w służbie – psem i jego przewodnikiem"

- podkreśla Golias.

Formacja zaznacza, że podczas organizowania zakupów do Straży Granicznej zgłaszają się najczęściej hodowcy dużych ras, ale - co podkreśla SG - poszukiwane są również małe psy, które doskonale sprawdzają się jako psy specjalne, czyli do wyszukiwania zapachów, przeszukiwania pociągów towarowych i osobowych, statków morskich i powietrznych, pojazdów, kontenerów, bagaży, pomieszczeń i ludzi.