We Wrocławiu program szczepień przeciw HPV prowadzony jest od dekady. Do tej pory szczepiono w stolicy Dolnego Śląska przeciwko temu wirusowi 13-letnie dziewczęta. W tym roku po raz pierwszy program zostanie rozszerzony również na chłopców.

Prezydent Wrocławia podkreślił podczas konferencji prasowej, że ciągu 10 lat w stolicy Dolnego Śląska przeciw HPV zaszczepiono 30 tys. dziewczynek. „Poza szczepieniami zorganizowano też wiele spotkań edukacyjnych we wrocławskich szkołach – w tych spotkaniach wzięło udział 25 tys. rodziców” - mówił Sutryk.

Dodał, że w oparciu o najnowszą wiedzę medyczną magistrat postanowił od tego roku rozszerzyć program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego na chłopców.

Sutryk podkreślił, że pomysł na rozszerzenie programu zgłosiła prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Przylądku Nadziei (senator PO).

Prof. Chybicka podkreśliła, że szczepionka na HPV chroni przed nowotworami. 

W tym roku miasto chce przeznaczyć na szczepienia przeciw HPV 1,5 mln zł. Zaszczepionych ma zostać 6 tys. dziewcząt i chłopców z rocznika 2007.

Na dotychczasowe edycje programu miasto przeznaczyło 5 mln zł. Oprócz szczepień, program obejmuje też spotkania edukacyjne dla dzieci i ich rodziców oraz konferencje dla lekarzy, pielęgniarek i nauczycieli.

Program szczepień jest realizowany przez Miasto Wrocław we współpracy z Uniwersytetem Medycznym, Wrocławskiem Centrum Zdrowia SP ZOZ, SANEPID-em, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu - Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Programy Profilaktyczne, Punktami Szczepień i szkołami podstawowymi.