Jesteśmy w pięknym okresie, gdy część polskich związków sportowych już obchodziło stulecie, a niektóre dopiero będą miały jubileusz. To wszystko powoduje, że możemy przypominać historię polskiego sportu, ale również zastanowić się nad przyszłością. Jako ministerstwo będziemy się starać wspierać wszystkie dyscypliny, szczególnie te olimpijskie i te z ogromnymi sukcesami

- powiedziała minister sportu.

Debiut na torze kolarskim i lekcja szermierki

PZKol powstał podczas zjazdu na warszawskich Dynasach w dniach 27-29 czerwca 1920 roku. Początkowo jako Związek Polskich Towarzystw Kolarskich, od 1938 roku funkcjonuje już pod obecną nazwą.

Wicemistrzostwo olimpijskie, wywalczone przez drużynę kolarzy torowych w składzie: Józef Lange, Jan Łazarski, Tomasz Stankiewicz i Franciszek Szymczyk w wyścigu na 4 km na dochodzenie podczas igrzysk w Paryżu w 1924 roku było historycznym, pierwszym medalowym sukcesem Polaków w igrzyskach olimpijskich. Pierwszym z wielu.

Biała kolarska koszulka z czerwonym pasem i orzełkiem na piersi stała się symbolem sportowej waleczności. Stanisław Królak, Ryszard Szurkowski Czesław Lang, Lech Piasecki, Zenon Jaskuła, Maja Włoszczowska, Michał Kwiatkowski, Rafał Majka – te nazwiska zna każdy kibic sportu. Niemal w każdej odmianie kolarstwa Polska może się pochwalić mistrzami świata.

Ambasadorami jubileuszu zostali Maja Włoszczowska, mistrzyni świata i dwukrotna medalistka olimpijska, Katarzyna Pawłowska, trzykrotna mistrzyni świata na torze, Mateusz Rudyk, zwycięzca torowego Pucharu Świata w sprincie oraz utytułowani szosowcy z lat 80. Lech Piasecki i Czesław Lang, dziś dyrektor największego wydarzenia sportowego w kraju – wyścigu Tour de Pologne.

Pamiętamy Wyścigi Pokoju czy teraz Tour de Pologne i sukcesy polskich zawodników. Trudno mi nawet wymienić jakiś jeden, nie wiem – Szurkowskiego, Piaseckiego, Kwiatkowskiego czy Majki. Generalnie kolarstwo daje wiele radości, jednoczy ludzi. Dlatego bardzo ważne dla mnie jest, że w tym roku przeprowadzimy Tour de Pologne jako pierwszy wyścig World Tour po okresie przerwy spowodowanej pandemią

- powiedział Czesław Lang - wicemistrz olimpijski z Moskwy.