Rzecznik prasowy wrocławskiego oddziału IPN, Adam Pacześniak poinformował we wtorek, że nieprzypadkowo to miasto Duszniki-Zdrój jest pierwszym miejscem na Dolnym Śląsku, gdzie wystawa będzie prezentowana.

To tutaj 24 lipca 1980 roku wybuchł strajk w Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej Polmo. Był to pierwszy strajk na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego, z jakim zetknęła się komunistyczna władza latem 1980 roku. A pamiętać trzeba, że jeszcze wiosną 1980 roku nic w Polsce nie zapowiadało gwałtownych i masowych protestów społecznych

- powiedział Pacześniak.

Duszniki-Zdrój to małe uzdrowiskowe miasto przy granicy z Czechami, liczące w 1980 r. 5800 mieszkańców. Z powodu obowiązujących od 1 lipca 1980 r. wyższych cen żywności, jak również wskutek docierających informacji o strajkach w Polsce, w dniach 24–26 lipca pracownicy dusznickiego ZEM Polmo przerwali pracę. Domagano się podwyżki płac, poprawy zaopatrzenia sklepów w mieście, szczególnie w mięso i wędliny, jawnego i sprawiedliwego handlu w sklepach oraz rozwoju budownictwa mieszkaniowego.

Pracownicy wynegocjowali 15-procentową podwyżkę pensji, a także uruchomienie sklepu wewnątrzzakładowego. Ponadto uzyskali zapewnienie władz miasta i województwa, że w Dusznikach poprawi się zaopatrzenie sklepów oraz sprzedaż artykułów spożywczych i tekstylnych. We wrześniu w ZEM Polmo powstał Komitet Założycielski NSZZ Solidarność, który współpracował z Międzyzakładowym Komitetem Założycielskim NSZZ Solidarność w Wałbrzychu.

Wystawa składa się z trzech części: ogólnopolskiej, regionalnej (2 moduły) i lokalnej (3 moduły). Segment dolnośląski tworzą dwa moduły regionalne: Dolny Śląsk, Wrocław i ówczesne województwo wrocławskie oraz dawne województwo legnickie, wałbrzyskie i jeleniogórskie. Na moduły lokalne składają się trzy plansze poświęcone strajkom: w Dusznikach-Zdroju, w Oleśnicy i w Polkowicach.

Wystawa przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu będzie prezentowana w trzech miastach: Dusznikach-Zdroju (Park Zdrojowy, 1-19 lipca 2020 r.), w Polkowicach (Rynek, 21 lipca -12 sierpnia) i we Wrocławiu w dniach 14-25 sierpnia n placu przed Dworcem Głównym PKP przy ul. J. Piłsudskiego.