Andrzej Duda poprawia wynik na Podkarpaciu. Mimo trudnych warunków - frekwencja dopisała

Andrzej Duda zdecydowanie zwyciężył w pierwszej turze w wyborów w województwie podkarpackim, zdobywając 646103 głosów i uzyskując tym samym 60,69 proc. poparcia. To znacząco lepszy wynik, niż kandydat związany z obozem Zjednoczonej Prawicy osiągnął w tym regionie 5 lat temu, gdy zdobył tam o ponad 200 tys. mniej niż obecnie.

fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

W niedzielę frekwencja na Podkarpaciu wyniosła 63,37 proc., pięć lat temu było to 49,54 proc.

Drugi w niedzielnych wyborach kandydat KO Rafał Trzaskowski otrzymał na Podkarpaciu mniejsze poparcie niż ubiegający się w 2015 r. o reelekcję ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Na Trzaskowskiego w pierwszej turze głosowało 16,23 proc., Komorowski pięć lat temu zdobył 20,42 proc. głosów.

Trzecie miejsce w regionie zajął Szymon Hołownia z wynikiem 9,46 proc. Było to zdecydowanie mniej niż w 2015 roku zdobył także trzeci Paweł Kukiz, który cieszył się poparciem 20,02 proc.

Słabsze wyniki niż pięć lat temu w tegorocznych wyborach uzyskali też kandydaci Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Lewicy.

Najwyższe poparcie Andrzej Duda zdobył w gminie Jeżowe koło Niska. W niedziele głosowało tam niego 81,18 proc. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zajął czwarte miejsce z wynikiem 3,54 proc.

Z kolei Trzaskowski najwięcej głosów uzyskał w Tarnobrzegu – 31,06 proc. Wygrał tam jednak Duda z wynikiem 44,08 proc.

Pięć lat temu w pierwszej turze wyborów prezydenckich na całym Podkarpaciu wygrał Andrzej Duda, uzyskując 50,09 proc. głosów (419352 głosów), przed Bronisławem Komorowskim, który zdobył 20,42 proc. Frekwencja wyniosła wtedy 49,54 proc.

Tegoroczne wybory poprzedziły intensywne opady deszczy. W piątek po południu nad częścią woj. podkarpackiego przeszły gwałtowne ulewy. Najtrudniejsza sytuacja była w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i w przemyskim. Ewakuowano około 400 osób. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP i studnie.

Z kolei dzień później nawałnice nawiedziły m.in. powiaty brzozowski i jasielski. W sobotę jej skutki były podobne.

Jednak w większości powiatów dotkniętych powodzią frekwencja wyborcza w niedzielnych wyborach prezydenckich była wyższa niż średnia w regionie. Najwyższą zanotowano w pow. rzeszowskim – 68,90 proc., najniższą w pow. przemyskim – 59,76 proc.

W tym roku w woj. podkarpackim uprawnionych do głosowania było 1 684 688 osób. Frekwencja wyniosła 63,37 proc.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#wybory prezydenckie

maa
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo