Mniej pieniędzy dla nauczycieli

  

Nawet o kilkaset złotych spadły zarobki nauczycieli. Pedagogom obcina się niemal wszystkie dodatki, które stanowiły poważną część ich miesięcznych dochodów. – Samorządy są wydrenowane. Nie mają pieniędzy. A w przyszłym roku będzie gorzej – mówi wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji Sławomir Kłosowski.

Najgorzej sytuacja wygląda w małych miastach i na wsiach. – Młody nauczyciel na stażu dostaje na rękę 1500 zł. I to wszystko. Jeszcze w ub.r. mógł liczyć na dodatki sięgające nawet 600 zł – mówi jedna z nauczycielek z Górowa Iławeckiego (warmińsko-mazurskie). Prosi, aby nie podawać jej nazwiska. – Nie chcę stracić pracy – wyjaśnia.

Pedagodzy pracujący w miejscowościach poniżej 5 tys. mieszkańców otrzymywali tzw. dodatki wiejskie i mieszkaniowe. Do tego mieli prawo do dodatku motywacyjnego, a wychowawcy do wychowawczego. – Teraz wiele samorządów tych dodatków po prostu nie wypłaca – potwierdza w rozmowie z „Gazetą Polską Codziennie" szef nauczycielskiej Solidarności Ryszard Proksa.

Ale nie tylko nauczyciele w małych ośrodkach dostają po kieszeni. Ci z dużych miast również mają powody do niezadowolenia. Np. na stołecznym Mokotowie obcięto dodatki motywacyjne dla nauczycieli. W ub.r. szkolnym wynosiły one średnio 600 zł, od września obniżono je do 200 zł.

Pedagodzy zwracają uwagę, że władze dzielnicy w poszukiwaniu oszczędności nie wahały się nawet złamać prawa. Przypominają, że w wyniku długich negocjacji w stołecznym ratuszu udało się osiągnąć kompromis. Porozumienie stanowiło, że średnia wysokość dodatku motywacyjnego miała wynosić 450 zł. Na Mokotowie pracuje 2,4 tys. nauczycieli.

– Stać nas tylko na wypłacanie dodatku w wysokości 200 zł – mówi rzecznik Urzędu Dzielnicy Mokotów Jacek Dzierżanowski. Tłumaczy, że na początku tego roku dzielnica miała deficyt w budżecie oświatowym sięgający 20 mln zł. Zapewnia, że władze podjęły wiele działań mających na celu oszczędności, a wszystkie uzyskane w ten sposób środki przeznaczane są w pierwszym rzędzie na edukację.

Nauczyciele płacą za politykę gabinetu Donalda Tuska – ocenia poseł Sławomir Kłosowski (PiS). Zwraca uwagę, że subwencje oświatowe pochodzące z budżetu państwa są zbyt niskie. Władze samorządowe obciążane coraz to nowymi zadaniami sięgają po pieniądze na szkoły, aby łatać swoje budżety.

– Ale w przyszłym roku będzie jeszcze gorzej – podkreśla wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji. Okazuje się bowiem, że obiecane wczoraj przez premiera Tuska 320 mln zł na przedszkola i żłobki zostaną przekazane właśnie z subwencji oświatowej. Takie zapisy znajdują się w założeniach do budżetu na przyszły rok, które przygotował rząd.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

British Airways. Szykuje się strajk pilotów

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Piloci British Airways zamierzają strajkować przez trzy dni we wrześniu - 9., 10. i 27. dnia miesiąca. Poinformował o tym związek zawodowy pilotów brytyjskich linii lotniczych. W zeszłym miesiącu zdecydowana większość pilotów British Airways opowiedziała się za akcją strajkową w sporze płacowym.

Związek napisał w wydanym w piątek oświadczeniu, że powiadomił British Airways, iż wezwie swych członków do strajku we wrześniu. Podkreślono, że oferta płacowa złożona przez British Airways nie zostanie zaaprobowana przez większość pilotów.

Linie British Airways uznały, że akcja strajkowa jest nieuzasadniona, twierdząc, że ich oferta płacowa jest godziwa, i ostrzegając, że strajki naraziłyby na kłopoty dziesiątki tysięcy pasażerów.

Poinformowano, że wprowadzane są zmiany do rozkładu lotów.

"Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by umożliwić podróże tak wielu ludziom, jak to będzie możliwe"

- napisano w oświadczeniu, zastrzegając jednak, że "jest prawdopodobne, iż wielu pasażerów nie będzie się mogło udać w podróż".

Zapewniono, że pasażerom, których loty zostaną odwołane, oferowany będzie zwrot pieniędzy za bilety bądź zmiana rezerwacji. Rozważany jest też leasing samolotów i załóg innych linii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl