Jak wyjaśniła rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor "czerwona nota" oznacza najwyższy stopień międzynarodowych poszukiwań i jest informacją dla służb wszystkich krajów, że poszukiwany jest niebezpiecznym przestępcą. To kategoria oznaczająca poszukiwania w celu aresztowania i ekstradycji.

Do zatrzymania poszukiwanego Ukraińca doszło na pieszym przejściu granicznym z Ukrainą w Medyce, na kierunku wejściowym z Polski.

"W trakcie odprawy paszportowej funkcjonariusze ujawnili, że dane Ukraińca figurują w bazach poszukiwawczych Interpolu. Okazało się, że pięćdziesięciolatek był poszukiwany od kilkunastu lat czerwoną notą Interpolu na terenie 190 krajów. Jest podejrzewany o morderstwo i defraudację mienia na Ukrainie"

– wyjawiła mjr Pikor.

Dodała, że zgodnie z procedurą mężczyzna został zatrzymany i przekazany policji. Czeka go ekstradycja; o jego dalszym losie zadecyduje sąd.

Rzecznik podała statystyki, z których wynika, że od początku 2020 roku na podkarpackich przejściach granicznych funkcjonariusze SG zatrzymali 62 osoby poszukiwane czerwoną notą Interpolu.