Sinice na kąpieliskach nad Zatoką Gdańską

Spośród trójmiejskich kąpielisk położonych nad Zatoką Gdańską, w trzech w Gdyni oraz jednym w Sopocie, w poniedziałek rano woda jest nieprzydatna do kąpieli z powodu zakwitu sinic – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

fot. wikipedia

Jak podał na swojej stronie Inspektorat, w poniedziałek nie należy wchodzić do wody w kąpieliskach urządzonych na sopockiej plaży przy Łazienkach Południowych oraz na gdyńskich plażach w Babich Dołach, Śródmieściu i Redłowie. W Gdyni kąpiel jest możliwa w Orłowie.

Sanepid podkreśla, że stan wody w poszczególnych kąpieliskach może nagle ulec pogorszeniu na tyle, że wprowadzony zostanie w nich zakaz korzystania z wody. Stanie się tak m.in. wówczas, gdy w przybrzeżnych wodach ponownie pojawią się sinice. Ich skupiska obserwowane są na powierzchni wód Zatoki Gdańskiej od wielu dni - przemieszczają się nieustannie przenoszone przez wiatr i prądy morskie.

Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy Sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.

Mapa, na którą nanoszone są aktualne informacje o stanie kąpielisk, znajduje się pod adresem https://sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska/mapa.

Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic, stacja zaleca absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#sinice #Zatoka Gdańska #kąpieliska

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo