Apel o pomoc dla powodzian. Abp Eugeniusz Popowicz zwrócił się do wiernych

W związku z licznymi podtopieniami na Podkarpaciu i na zachodniej Ukrainy metropolita przemysko - warszawski Kościoła grekokatolickiego w Polsce abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian. Ofiary na rzecz poszkodowanych będą zbierane w cerkwiach 5 lipca.

Abp Eugeniusz Popowicz
Mnikh&Ipatiy Vashchyshyn, OSBM / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Metropolita abp Eugeniusz Popowicz zaapelował do wiernych o pomoc dla powodzian z terenu południowo-wschodniej części Polski i zachodniej Ukrainy. W przyszłą niedzielę w parafiach, podczas liturgii, będą zbierane datki dla powodzian

- podano na Twitterze Kościoła greckokatolickiego.

Po nawałnicach, jakie przeszły w sobotę wieczorem przez część woj. podkarpackiego, zalany był odcinek obwodnicy Jasła, czyli drogi krajowej nr 28. Woda podtopiła kilkaset budynków i zniszczyła drogi.

W sumie ewakuowanych zostało 160 osób

– zaznaczył w poniedziałek bryg. Betleja.

Poszkodowani są także w powiatach rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i przemyskim.

Z kolei na Ukrainie w najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy obwodów iwanofrankowskiego i czerniowieckiego. Do podtopień doszło też w obwodach lwowskim, tarnopolskim i zakarpackim.

                            

Kościół greckokatolicki w Polsce to Kościół obrządku bizantyjsko-ukraińskiego, jeden z katolickich Kościołów wschodnich, uznających władzę i autorytet papieża. Zrzesza głównie wiernych pochodzenia ukraińskiego. Wierni Kościoła greckokatolickiego są rozproszeni po całej Polsce i należą do jednej metropolii, w skład której wchodzi archieparchia (archidiecezja) przemysko-warszawska, którą kieruje abp Eugeniusz Popowicz, i eparchia (diecezja) wrocławsko-gdańska pod przewodnictwem bpa Włodzimierza Juszczaka. Metropolia ma 170 parafii i ośrodków duszpasterskich, w których pracuje około 100 kapłanów. Polscy biskupi greckokatoliccy wchodzą w skład Konferencji Episkopatu Polski.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#pomoc dla powodzian

jm
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo