Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 87,16 proc. obwodów głosowania. Andrzej Duda ma w nich 45,24 proc. głosów (7 mln 246 tys. 743), a Rafał Trzaskowski 28,92 proc. (4 mln 632 tys. 734 głosów).

A jak głosy na kandydatów, którzy wejdą do drugiej tury rozłożyły się w województwach? Andrzej Duda zdeklasował Rafała Trzaskowskiego. Urzędujący prezydent zwyciężył w 12 województwach, podczas gdy kandydat KO - w czterech.

A teraz poranny komentarz szefa Platformy Obywatelskiej Borysa Budki do wyników I tury.

"Dla nas najważniejsze jest to, że Rafał Trzaskowski jest kandydatem, który wszedł do drugiej tury z bardzo dobrym wynikiem i że większość Polaków opowiada się za zmianą, bo gdyby Polacy byli zadowoleni z prezydenta Andrzeja Dudy, to wygrałby w cuglach" - powiedział Budka.

Na uwagę, że Andrzej Duda wygrał w 12 województwach lider PO odparł, że "jeśli zsumujemy wyniki demokratycznych kandydatów, to Andrzej Duda przegrywa, są tylko nieliczne punkty na mapie, w których wygrywa".

"Ale nie o to chodzi, ten wyścig zaczyna się od nowa, dzisiaj wyzerowano liczniki, dzisiaj zaczyna się nowa kampania wyborcza" - tłumaczył.