Czerwiec ’56  – trauma rodu Kraśków

  

Na YouTubie można obejrzeć stary wywiad Piotra Kraśki z Antonim Macierewiczem. Dziennikarz, zazwyczaj przyjmujący pozę profesjonalisty, ten jeden raz nie potrafi powstrzymać się od kpiącego tonu: „Co za gość, wspaniałe spotkanie”.

W Czerwcu 1956 dziadek dziennikarza, Wincenty Kraśko, sekretarz ds. propagandy KW PZPR w Poznaniu, ogłosił tłumowi, że nikt nie został aresztowany. Wywołało to wściekłość pracowników ZNTK, których kolega Czesław Rutkowski aresztowany został dzień wcześniej. A areszt oznaczał często tortury w gmachu UB na Kochanowskiego. Wówczas to Kraśko, wedle świadków, „obity przez ludzi schronił się w zamku”. Tłum po zdobyciu KW PZPR ruszył na więzienie i sąd na Młyńskiej. O sądzie wspomina się rzadko, a była to jedyna do czasu rządów PiS próba reformy wymiaru sprawiedliwości – akta wyrzucano przez okna i palono. Jakżeż inna byłaby Polska, gdybyśmy podobne wspaniałe widoki zobaczyli w 1989 r., a sędziowie poddani zostali ocenie przez ludowe trybunały… Odpowiedź na to, dlaczego Kraśko, widząc Macierewicza, wypadł z roli, jest jasna – identyfikacja takich jak on z czerwonymi sitwami jest równie silna jak nienawiść do tych, którzy starają się komunę rozliczać.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts