Jak poinformowała dyr. Wydziału Promocji i Informacji UM Gorzowa Marta Liberkowska, ostatni raz tramwaj po gorzowskich torach przejechał 30 września 2017 r. Od tego czasu wzdłuż torów tramwajowych na trasie linii nr 1, 2 i 3 rozpoczęły się prace remontowe, a pasażerowie przesiedli się do autobusów, w ramach komunikacji zastępczej.

Zawieszenie komunikacji tramwajowej było związane z modernizacją gorzowskich torowisk, mającą poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz dostosować je do nowoczesnych wozów tramwajowych typu Twist zamówionych w bydgoskiej Pesie. Miejski Zakład Komunikacji kupił 14 takich pojazdów za ponad 115 mln zł, co pozwoliło na wymianę na nowy starego i wyeksploatowanego taboru.

Na 2 lipca br. zaplanowany jest pierwszy oficjalny przejazd Twista, który jednocześnie uruchomi komunikację tramwajową po przerwie według nowego rozkładu jazdy. Na razie na linii nr 1, gdyż na pozostałych nadal trwają prace modernizacyjne.

Lina nr 1 prowadzi z od zajezdni MZK przy ul. Kostrzyńskiej do pętli przy Silwanie. Trasa tej linii wiedzie ulicami: Kostrzyńską, aleją 11 listopada, Sikorskiego, Warszawską, Pomorską i Walczaka. Na trasie pojawią się dodatkowe znaki drogowe, ostrzeżenia, oznakowanie poziomie, które przywrócą organizację ruchu z jeżdżącymi po Gorzowie tramwajami.

Wiele będzie zależało też od samych kierowców. Mamy świadomość, że po przerwie w funkcjonowaniu komunikacji tramwajowej, wielu kierowców odzwyczaiło się od ruchu tramwajowego. Zalecamy powrót do starych przyzwyczajeń jeszcze zanim wrócą tramwaje

– powiedział miejski inżynier ruchu Rafał Krajczyński.

W związku z przywróceniem komunikacji tramwajowej miasto przygotowało kampanię mającą przypomnieć mieszkańcom, że pojazdy te wracają na ulice.

MZK przygotował ulotki z informacją o zasadach bezpieczeństwa w ruchu z tramwajami, został też zrobiony spot pokazujący konsekwencje zderzenia tramwaju z samochodem osobowym. Na tylnych szybach gorzowskich autobusów pojawią się plakaty informujące o powrocie komunikacji tramwajowej.

Zakup nowych tramwajów i modernizacja torowisk to jedne z głównych elementów projektu "System zrównoważonego transportu miejskiego w Gorzowie Wlkp.", wartego prawie 200 mln zł z dofinansowaniem UE na poziomie prawie 99 mln zł.