1. Największa pustynia w Europie jest w... Polsce!

Zamykasz oczy, wyobrażasz sobie pustynię. Co widzisz? Zapewne ciągnące się po horyzont wydmy pokryte delikatnymi zmarszczkami powstającymi od wiatru. To wszystko możesz mieć w Słowińskim Parku Narodowym. Znajdują się tam unikatowe na skalę europejską ruchome wydmy. Współcześnie w środkowej części mierzei wędrują one z prędkością 2-10 m/rok w kierunku wschodnim i północno-wschodnim. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Polsce znajduje się również największa pustynia w Europie! Mowa o Pustyni Błędowskiej położonej na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Olkuskiej, rozciągającej się na obszarze o długości 10 km i szerokości 4 km. Choć powstała w skutek działalności człowieka, dziś stanowi unikatowy ekosystem. W upalny dzień można zobaczyć tu zjawisko fatamorgany.

2. Góra Fudżi? W Polsce mamy jej odpowiednik!

Góra Fudżi to jeden z najbardziej znanych symboli Japonii. Samotny stożek wulkanu przez większość roku pokrywa śnieg. Na Pogórzu Kaczawskim znanym również jako Kraina Wygasłych Wulkanów znajduje się Ostrzyca Proboszczowicka, pozostałość po dawno wygasłym wulkanie. Zupełnie jak Fudżi dominuje w otaczającym ją krajobrazie, choć ma zaledwie 500 m n.p.m.

3. Rafa koralowa na wyciągnięcie ręki - Rafa Jurajska

Wyprawa do najbliższej rafy koralowej nie musi oznaczać dalekiej podróży na Wielką Rafę Koralową ani zmuszać nas do zorganizowania sprzętu nurkowego. Wystarczy ruszyć na Jurę Krakowsko- Częstochowską. Miliony lat temu to właśnie tu szumiało ciepłe morze, pełne niezwykłych stworzeń: gąbek, koralowców czy amonitów. Poszukiwanie skamieniałych szczątków różnych organizmów jest jak wyprawa do innego świata. Czy mniej kolorowego? Niekoniecznie - latem na skałach wapiennych kwitną murawy kserotermiczne, czyli ciepłolubne zbiorowiska trawiaste, które cieszą oczy mnogością barw. Wizytę w sercu takiej rafy koralowej można połączyć z odkrywaniem okolicznych jaskiń i podziwianiem rozmaitych formacji skalnych.

4. Przygoda na Alasce? Sprawdź Karpaty!

A komu marzy się wyprawa na Alaskę,czy też na niedostępne części syberyjskiej tajgi? Pamiętaj, ze w Polsce również jest do odwiedzenia Puszcza Białowieska – ostatni las naturalny o charakterze pierwotnym na Niżu Europejskim. Natomiast drugim miejscem wartym odwiedzenia jest obszar projektowanego Turnickiego Parku Narodowego na Pogórzu Przemyskim. Lasy pełne wiekowych jodeł, buków i jaworów są ostoją niedźwiedzi, wilków, rysi i żbików.

5. Zamiast spływu po Amazonce - rozlewisko Narwi

Zapewne w tej chwili każdy się zastanawia co Narew i Amazonka mogą mieć ze sobą wspólnego? Okazuje się, że więcej niż można się spodziewać. Obie rzeki płyną równocześnie wieloma stałymi korytami, tworząc niezwykły wodny labirynt. Poszczególne koryta łączą się i rozdzielają na odnogi różnych szerokości. Nowe koryta powstają rzadko, np. gdy podczas wylewów woda długo płynie wzdłuż ścieżek wydeptanych przez zwierzęta. Ten niezwykły ekosystem został objęty ochroną w postaci Narwiańskiego Parku Narodowego, na którego terenie znajdują się głównie obszary stale lub okresowo podtapiane. Zwiedzanie najdzikszych fragmentów Narwi z perspektywy kajaka czy pychówki – drewnianej, płaskodennej tradycyjnej łodzi, może okazać się przygodą życia.

6. Alpejskie lodowce i ich... tatrzański kolega

W Polsce krajobrazami najbardziej zbliżonymi do alpejskich może pochwalić się Tatrzański Park Narodowy. Strzeliste turnie, zawieszone doliny, polodowcowe jeziora, wodospady, jaskinie i formacje skalne – to klasyka tatrzańskiego pejzażu. Aby poczuć się  jak w Alpach brakuje właściwie „tylko” lodowców. Czy na pewno w Polsce nie mamy ani jednego? Niestety lodowce na terenie Polski to odległa przeszłość, ale w panoramach z okolic Morskiego Oka można dostrzec w Kotle Mięguszowieckim płat śniegu i firnu, który nie znika od wielu lat. To Lodowczyk Mięguszowiecki. Nie prowadzi do niego żaden szlak, ale warto zwrócić na niego uwagę podczas podziwiania górskiej panoramy nad Morskim Okiem. 

7. Niezwykle kolorowe jeziora w Rudawach Janowickich. To trzeba zobaczyć!

Yellowstone to najstarszy park narodowy na świecie, słynący z gejzerów i fantastycznych, wielobarwnych gorących źródeł. Chcąc znaleźć coś podobnego w Polsce najbliższych krajobrazów należy szukać w Rudawach Janowickich. Mowa oczywiście o Kolorowych Jeziorkach. Tworzą je 4 zbiorniki o różnej wielkości i różnym zabarwieniu wody: od żółtego, przez purpurowe, błękitne, aż po czarne. Ich niezwykłe kolory związane są ze składem chemicznym wyrobisk stworzonych ręką człowieka, które po zaprzestaniu eksploatacji naturalnie zalała woda.