USA i niemiecka schizofrenia

  

Nie wiem, czy meandry duszy niemieckiej nie są bardziej pogmatwane niż rosyjskiej. W każdym razie Polakom chyba jednak, wbrew pozorom, trudniej zrozumieć Niemców niż Rosjan. Przecież Niemcy, jak wskazują sondaże, uważają USA za większe zagrożenie od Rosji. Szczególnie USA obecne, za rządów Trumpa, ale za rządów demokratów notowania USA w narodzie niemieckim nie bywają wcale lepsze.

Obecnie Niemcy wręcz histerycznie sprzeciwiają się kolejnej redukcji wojsk amerykańskich w ich kraju. Jednocześnie nie chcą słyszeć o istotnej rozbudowie własnej armii. Szczególnie zaś protestują, jeśli część wojsk amerykańskich miałaby być przeniesiona z Niemiec bardziej na wschód, bo to może „drażnić Rosję”. Innymi słowy, Niemcy chcą u siebie rosyjskiego gazu i amerykańskich wojsk (choć nie cierpią USA) i nie za bardzo chcą swojej armii. Przy tym wszystkim czują się jako państwo mocarstwem. Czy to trzyma się kupy? Coraz mniej. Dlatego relacje Waszyngtonu z Berlinem są tak napięte. Donald Trump tylko ostrzej wyraża pretensje, ale jeżeli zastąpi go ktoś inny, napięcia nie znikną, zostaną tylko przysłonięte dyplomatyczną mową-trawą.

 


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts