Jak poinformował rzecznik 3.PBOT kpt. Witold Sura, w piątek wieczorem minister obrony narodowej na wniosek wojewody podkarpackiego Ewy Leniart podjął decyzję o użyciu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

"W pół godziny potem dowódca 3. Podkarpackiej Brygady OT skierował w rejon miejscowości Bircza w powiecie przemyskim oraz Albigowa w powiecie łańcuckim po jednym module zadaniowym"

– zauważył kpt. Sura.

Aktualnie w gminie Bircza działa 30 terytorialsów z batalionu WOT w Jarosławiu. Żołnierze mają do dyspozycji cztery samochody ciężarowe, maszty oświetleniowe oraz piły spalinowe.

Z kolei w Albigowej pomaga 25 ochotników z rzeszowskiego batalionu OT. Kolejnych 40 żołnierzy z tegoż batalionu czeka w koszarach na sygnał użycia.

W gminie Bircza terytorialsi zostali podzieleni na trzy zespoły. Jeden pozostał do pomocy mieszkańcom w Birczy, drugi skierowano do wsi Huta Brzuska, a trzeci działa na terenie Korzeńca.

Zespół zadaniowy skierowany do gminy Łańcut pomagał w Albigowej, a później w Handzlówce. Natomiast około północy żołnierze z 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie musieli przemieścić się do miejscowości Głuchów k. Łańcuta.

„Udali się tam natychmiast ponieważ woda miejscowej rzeki Sawa zaczęła wypierać wały”

– dodał kpt. Sura.

Wcześniej żołnierze 3.PBOT pomagali już mieszkańcom regionu dotkniętym podtopieniami. Trzy dni temu usuwali skutki podtopień w leżących w powiecie przemyskim gminach Bircza, Dubiecko oraz Krzywcza.

3. PBOT im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. Pług powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu oraz Sanoku.