Około 4 tys. Polaków ma prawo głosować korespondencyjne w dwóch obwodowych komisjach wyborczych w Madrycie i większość kart do głosowania wróciła do tych placówek już w czwartek.

Jak powiedziała Monika Domańska-Szymczak, radca wydziału polityczno-ekonomicznego ambasady RP w Madrycie, do czwartkowego wieczora do obwodowych komisji wyborczych w stolicy Hiszpanii doszło 60 proc. kopert zwrotnych.

Przedstawicielka ambasady zaznaczyła, że w przeciwieństwie do sąsiedniej Portugalii “na terenie Hiszpanii nie jest możliwe osobiste dostarczenie przez wyborcę koperty do konsula i obwodowej komisji wyborczej”.

W Hiszpanii koperty będą przyjmowane najpóźniej do godz. 21 w niedzielę, ale wyłącznie od operatorów pocztowych lub kurierów.

W wyborach prezydenckich wśród Polonii mieszkającej w Hiszpanii głosowanie odbywa się korespondencyjnie na terenie podlegającym trzem obwodowym komisjom wyborczym. Działają one przy polskiej ambasadzie w Madrycie, konsulacie RP w hiszpańskiej stolicy, a także przy konsulacie generalnym w Barcelonie.

Władze konsulatu generalnego w Barcelonie deklarują, że wszystkie pakiety wyborcze z okręgu podlegającego obwodowej komisji wyborczej w stolicy Katalonii zostały przekazane poczcie hiszpańskiej już 18 czerwca.