Ta gmina głosuje wyłącznie korespondencyjnie. Z frekwencją idą na rekord?

„Bądź prawdziwym patriotą, weź udział w wyborach na prezydenta RP, 28 czerwca br.” - zachęcają na Facebooku strażacy-ochotnicy z Marklowic. „Wybory korespondencyjne dają nam przewagę, gdyż można zagłosować bez wychodzenia z domu” - zwracają uwagę. Gmina Marklowice (woj. śląskie) jako jedyna oprócz wielkopolskiego Baranowa głosuje w sposób korespondencyjny. Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic opowiada nam o przygotowaniach do głosowania.

facebook.com/gminamarklowice

Ministerstwo Zdrowia wydało rekomendacje, co do głosowania wyłącznie korespondencyjnego w dwóch gminach w Polsce, w Baranowie w woj. wielkopolskim i Marklowicach w woj. śląskim. Tzw. wskaźnik zapadalności na koronawirusa przekracza tu 100 na 10 tys. mieszkańców. Obydwie gminy należą do powiatów kępińskiego (Wielkopolska) i wodzisławskiego (Śląsk), w których notuje się wysoki wskaźnik liczby aktywnych przypadków zachorowań. Gmina Marklowice ma charakter górniczy. Eksploatację prowadzą tu kopalnie: Marcel i Jankowice należące do PGG.

Wybory korespondencyjne mogą być atrakcyjne. Sam wraz żoną, gdy tylko dowiedzieliśmy się, że można głosować hybrydowo, albo w lokalu wyborczym, albo korespondencyjne zdecydowaliśmy się na wybór tej drugiej formy. Jesteśmy z małżonką osobami w słusznym wieku i postanowiliśmy, że nie będziemy stać w kolejce. Wiadomo było, że lokale będą wpuszczały do środka po 2-3 osoby na raz, więc siłą rzeczy musi się utworzyć kolejka. A kto w obecnych czasach chce stać w kolejce w odstępach 1,5-metrowych. W naszej gminie 72 osoby zgłosiły chęć takiego głosowania przed 16 czerwca i pakiety wyborcze mieliśmy w skrzynce pocztowej w poniedziałek. Informacja o formie wyborów w Marklowicach jest bardzo dobrze nagłośniona, mieszkańcy są świetnie poinformowani.
- mówi Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic, który funkcję pełni od 1995 r. (Marklowice w 1994 r. wydzieliły się z miasta Wodzisław Śląski, wcześniej były jego dzielnicą).

Marklowiczanie, aby otrzymać pakiet wyborczy mieli czas na zgłoszenie (sms-em, telefonicznie, mailowo lub osobiście) w Urzędzie Gminy, do środy do północy.

Czy głosowanie korespondencyjne to wyróżnienie dla gminy? Nie. My urzędnicy, robimy swoje, to część zadań zleconych przez administrację rządową. Współpracujemy z PKW, Pocztą Polską, lokalami wyborczymi. My wykonujemy część techniczną. Dane zostały wprowadzone do bazy, a następnie są paczkowane pakiety wyborcze. To żmudna i wymagająca skupienia praca, nie może być mowy o żadnej pomyłce. Każda koperta musi być dokładnie opisana, z numerem obwodu, z adresem, pod który ma być dostarczona. Pakiety przygotowujemy sukcesywnie od poniedziałku.
- dodaje Tadeusz Chrószcz.

Gmina ma 4 obwody do głosowania. Siedziby komisji wyborczych dwóch z nich (w dwóch różnych pomieszczeniach) są zlokalizowane w SP nr 1, która mieści się na wprost budynku Urzędu Gminy. Kolejnego, mniejszego w Szkole Podstawowej nr 2, a ostatniego - w nowej remizie OSP „na Górnioku”, w Marklowicach Górnych. W niedzielę mieszkańcy nie muszą przychodzić do lokali wyborczych, można jednak tu przywieźć zaklejoną kopertę z oddanym głosem na swojego kandydata, jeśli ktoś nie zdąży wrzucić jej do urny przy budynku Urzędu Gminy lub do skrzynki Poczty Polskiej.

Mieszkańcy od lat aktywnie biorą udział w wyborach. Najwyższa frekwencja jest zawsze w wyborach samorządowych, w ostatnich mieliśmy ok. 64 proc. Była to jedna z najwyższych odsetek w woj. śląskim. W wyborach parlamentarnych frekwencja oscyluje wokół 50 proc. A jeśli chodzi o frekwencję wyborczą w ostatnich wyborach rezydenckich wynosiła ok. 60 proc.
 - tłumaczy Tadeusz Chrószcz.

W 2015 r. w II turze wyborów na Andrzeja Dudę zagłosowało w gminie 1628 osób, a na Bronisława Komorowskiego 927. W I turze wyborów w 2015 r. na Andrzeja Dudę głosowało 42,16 proc., a na Bronisława Komorowskiego 27,78 proc, na Pawła Kukiza 22,75 proc., Magdalenę Ogórek (pochodzi z Rybnika) 3,25 proc.; Janusza Korwin-Mikkego - 2,19; pozostali kandydaci nie przekroczyli 1 proc. poparcia).

W tym roku w gminie spodziewana jest wysoka frekwencja, już gdyby wziąć pod uwagę liczbę zgłoszeń, frekwencja przekroczyłaby 60 proc. Strażacy-ochotnicy walczą o jak najwyższą frekwencję, MSWiA obiecało druhom sfinansować zakup wozów bojowych, dla gmin o najwyższej frekwencji w danym województwie.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców gminy Marklowice do mobilizacji i oddania głosu na swojego kandydata - na prezydenta 28 czerwca. Wystarczy oddać głos, by frekwencja w naszej gminie była jak największa, „gra jest warta świeczki”. Wybory korespondencyjne dają nam przewagę, gdyż możesz zagłosować bez wychodzenia z domu.
- zachęcają strażacy z OSP Marklowice.

Pracujący na terenie powiatu wodzisławskiego i gminy Marklowice listonosze chwalą mieszkańców za aktywność i serdeczność.

Ludzie są pozytywnie nastawieni. Często pracuję na terenach wiejskich i naprawdę bardzo dobrze się tu czuję. Listonosze są poważani w takich gminach. Kiedy nie było koronawirusa latem mieszkańcy częstowali nas truskawkami, czy czereśniami ze swoich ogrodów. Zanim zacząłem prace na poczcie (jestem tu od 10 lat) byłem piłkarzem, grałem m.in. w Odrze Wodzisław. Po kontuzji kolana musiałem zrezygnować ze sportu. Część mieszkańców kojarzy mnie jeszcze z boiska i serdecznie pozdrawia.
- mówi Adam Świtała.

Listonosz, Wojciech Krawczyk (w Poczcie Polskiej pracuje od 15 lat, jako listonosz najczęściej porusza się na rowerze lub pieszo) zwraca uwagę, że mieszkańcy czekają z niecierpliwością na swoje pakiety wyborcze.

Ile ich już dostarczyłem? Dokładnie nie wiem, bo roznosiliśmy je w kilku grupach.
- mówi portalowi niezalezna.pl.

Gmina Marklowice potwierdziła 2866 zarejestrowanych wniosków o głosowanie korespondencyjne na 4200 osób uprawnionych do głosowania. Proces nadawania i doręczania pakietów wyborczych trwa do jutra.
- podsumowuje Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#wybory prezydenckie #głosowanie korespondencyjne

Agnieszka Kołodziejczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo