W południe w czwartek Nuncjatura Apostolska przekazała komunikat o tym, że "Ojciec Święty Franciszek mianował administratora apostolskiego sede plena diecezji kaliskiej w osobie metropolity łódzkiego, arcybiskupa Grzegorza Rysia".

Administrator apostolski sede plena kieruje diecezją "w okresie poważnej, lecz w założeniu tymczasowej, przeszkody w sprawowaniu urzędu przez ordynariusza".

Szczegóły dotyczące decyzji papieża rozwinęła w kolejnym komunikacie Nuncjatura. Wskazuje się, że "rządy" w diecezji kaliskiej przejmuje wyznaczony przez Franciszka administrator apostolski, który otrzymał uprawnienia biskupa diecezjalnego.

"Nominalnie biskupem kaliskim pozostaje bp Edward Janiak" - informuje Nuncjatura i jednocześnie zaznacza, że biskup "otrzymał polecenie przebywania poza diecezją kaliską na czas prowadzenia dochodzenia w sprawie zaniedbań".

"Oznacza to, że nie może w niej przebywać fizycznie, jak również w jakikolwiek sposób ingerować w kierowanie diecezją kaliską" - precyzuje nuncjusz.

Nuncjatura Apostolska poinformowała także, że utrzymuje w mocy decyzje związane z przeprowadzeniem dochodzenia wstępnego ws. bp. Janiaka, do którego upoważniony został metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki.

2 czerwca w komunikacie archidiecezja poznańska poinformowała, że "w następstwie formalnego zgłoszenia przekazanego do Stolicy Apostolskiej w dniach 18 i 20 maja 2020 r. Kongregacja ds. biskupów, w oparciu o motu proprio Ojca Świętego Franciszka >>Vos estis lux mundi<< (art. 10 §1), pismem z dnia 26 maja 2020 roku upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych".

Dziś abp Gądecki zadeklarował, że "do czasu zakończenia postępowania nie będzie wypowiadał się w tej sprawie". 

"Metropolita poznański przypomniał, że do czasu podjęcia innych decyzji, Kongregacja ds. biskupów przeniosła na niego wyłączną kompetencję do zajmowania się sprawami oskarżeń o nadużycia seksualne, wysuwanych wobec duchownych diecezji kaliskiej, czy to będących już w toku, czy też nowych"

- czytamy na stronach Konferencji Episkopatu Polski.


We wtorek media poinformowały, że 2 czerwca bp Edward Janiak został przewieziony karetką na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kaliszu, gdzie okazało się, że miał 3,44 promila alkoholu we krwi. Episkopat powiedział, że czeka na potwierdzenie medialnych doniesień, jednak "opisywana sytuacja nigdy nie powinna się wydarzyć".

Z kolei magazyn "Więź" w poniedziałek podał, że w lutym 2018 r. do warszawskiej nuncjatury trafiła obszerna skarga na działania biskupa Janiaka. "Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu. Reakcji z Watykanu brak do dzisiaj" - czytamy w artykule.

W maju br. w filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego" pojawiło się oskarżenie pod adresem biskupa Janiaka. Zarzucono mu tuszowanie czynów pedofilskich.