Będzie muzeum ks. Jerzego Popiełuszki!

List intencyjny w sprawie powołania Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki w Okopach – oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku podpisali w czwartek brat kapłana Józef Popiełuszko, wiceprezes Fundacji im. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” i dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski.

Uroczystość podpisania listu intencyjnego odbyła się w siedzibie MKiDN w Warszawie w obecności m.in. wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz marszałka województwa podlaskiego Artura Kosickiego.

Dzisiaj mamy przyjemność uczestniczyć w uroczystości podpisania listu intencyjnego dot. powołania kolejnej instytucji, bardzo ważnej na mapie polskiej pamięci, Muzeum Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki. Dewizą księdza Jerzego było: "zło dobrem zwyciężaj". To powinniśmy sobie zawsze powtarzać, bo ksiądz Popiełuszko tę dewizę realizował przez całe życie i za tę dewizę także poświęcił życie

– powiedział minister kultury. 

Gliński wskazał, że idea organizowania instytucji muzealnych w miejscu, które pamięta bohatera, w miejscu urodzin ks. Jerzego Popiełuszki w tym wypadku, ale w ogóle idea organizowania muzeum, które są związane z miejscem, z otoczeniem, z artefaktami, z konkretem historycznym, to jest idea dobra, bo ona dobrze oddziałuje na wyobraźnię, na nasze zmysły poznawcze.

Dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku Waldemar Wilczewski przypomniał, że

to na Podlasiu w Okopach rodziło się powołanie księdza Popiełuszki. Każde miejsce nadaje człowiekowi kształt, każde, w którym się obraca, w którym przebywa, tak samo kształt ks. Popiełuszce nadawało jego najbliższe otoczenie, najpierw te właśnie w Okopach, z których jako 19-latek wyjechał na studia do Warszawy. 


Brat księdza Jerzego, Józef Popiełuszko, wyraził wdzięczność za zaangażowanie i pomoc ministrowi kultury, marszałkowi województwa podlaskiego i burmistrzowi oraz Przewodniczącemu Rady Fundacji "Dobro" Bogdanowi Romaniukowi.

MKiDN podało, że celem Muzeum będzie gromadzenie, przechowywanie, opracowanie i udostępnianie materiałów związanych z życiem działalnością i spuścizną błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki oraz prowadzenie badań naukowych i działań edukacyjnych poświęconych czasom życia ks. Jerzego Popiełuszki.

 

 


Źródło: mkid.gov.pl; pap.pl

#ks. Jerzy Popiełuszko #Okopy #muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki #Białystok #MKiDN

Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo