Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski, politolog Uniwersytetu Łódzkiego zwraca uwagę na kilka wymiarów wizyty Dudy w USA:

Ta wizyta była uwieńczeniem konsekwentnej linii politycznej prowadzonej od 2015 roku. Linii opartej na dwóch wymiarach. Wymiarze regionalny, współpracy z sąsiadami ze wschodniej flanki NATO i to było widoczne w przygotowaniach do tej wizyty, albowiem pan prezydent przed wyjazdem konsultował się z prezydentem Litwy. Te trzy wymiary, które były zawarte w Trójmorzu, były także przedmiotem wczorajszych rozmów, czyli wymiar wojskowy, kwestia kolejnego zwiększanie obecności amerykańskiej w Polsce. Drugi wymiar to wymiar energetyczny. Po pierwsze związany z kwestiami gazowymi. Przecież od lipca zeszłego roku mamy wieloletnie kontrakty stałe gazowe polsko-amerykańskie, mieliśmy także 31 sierpnia zeszłego roku deklarację polsko-amerykańsko-ukraińską na temat tranzytu gazu amerykańskiego przez Polskę na Ukrainę, która zmierza do wypierania gazu rosyjskiego z obszaru szerszego niż tylko Trójmorze. I w tym wymiarze poruszony został nowy wątek czyli bardzo wstępne rozmowy dotyczące energetyki jądrowej.
- wylicza ekspert.

Zauważa także kolejną amerykańską inwestycję w Polsce:

Podczas spotkania prezydentów padła także bardzo ważna informacja dotycząca inwestycji Google'a w cyfryzację w naszym regionie. Też przecież nie pierwszej.
- podkreśla dr Żurawski vel Grajewski.

Profesor Paweł Soroka, politolog Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach skupia się na militarnych kwestach spotkania prezydentów:

Zacznę od tego, co bardzo konkretnie zabrzmiało czyli zapowiedź kontynuacji ścisłej współpracy wojskowej. Co prawda nie podpisano żadnego nowego kontraktu na zakup uzbrojenia, ale potwierdzono zakup samolotów F-35. W związku z zamiarem wycofania przez Stany Zjednoczone części wojsk z terytorium Niemiec, prezydent Trump zapowiedział, że część tych wojsk zostanie skierowana na teren Polski. Nie padły tutaj jakieś konkretne liczby, ale należy spodziewać się, że ta liczba żołnierzy amerykańskich w Polsce zostanie zwiększona.
- mówi prof. Soroka.

I zaznacza:

Środowiska związane z siłami lotniczymi postulują, abyśmy nabyli kolejne samoloty F-16. Też na ten temat nie było żadnych ustaleń, chociaż się spodziewano. Natomiast takim mocno obecnym wątkiem była kwestia bezpieczeństwa energetycznego.
- dodaje ekspert.

Wysłuchał: Adrian Siwek