Koronawirus: Polska pomaga krajom Kaukazu

Samolot wojskowy ze środkami ochronnymi dla Azerbejdżanu wyleciał z wrocławskiego lotniska. W ramach pomocy w walce ze skutkami pandemii polskie MSZ wysłało do Azerbejdżanu sprzęt o wartości 90 tys. zł, a łączna wartość akcji pomocowej dla krajów Kaukazu Południowego to ok. 400 tys. zł.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Polskie MSZ w ramach pomocy w walce ze skutkami pandemii wysłało do Azerbejdżanu maseczki, rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji. Wartość tego sprzętu to 90 tys. zł. Akcje pomocową wsparła Agencja Rezerw Materiałowych i Ministerstwo Zdrowia.

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński podczas konferencji prasowej na płycie wrocławskiego lotniska podkreślił, że wysyłana pomoc jest bardzo ważna dla współpracy polsko-azerbejdżańskiej i współpracy Polski z krajami Partnerstwa Wschodniego.

Dodał, że to kolejna z serii dostawa pomocy humanitarnej w walce z pandemią COVID-19, którą realizuje polskiej MSZ. „Pandemia całkowicie zmieniła politykę humanitarną na całym świecie. W momencie, kiedy wybuchła, wiedzieliśmy, że nasza pomoc międzynarodowa będzie musiała w zaznaczanym stopni skupić się na walce z jej skutkami, a więc na wsparciu systemów ochrony zdrowia”- powiedział.

Wiceminister przypominał, że w ubiegłym tygodniu samoloty z polską pomocą zostały wysłane do Gruzji i Armenii. Łączna wartość akcji pomocowej dla krajów Kaukazu Południowego to ok. 400 tys. zł.

„Był też konwoje do Mołdawii, na Ukrainę, na Białoruś. Wysyłaliśmy lekarzy z misjami medycznymi, a jedna z tych misji wciąż trwa w Tadżykistanie” - dodał Jabłoński.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

mch
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo