Reuters: „Trump podpisze umowę o współpracy obronnej z Polską”

Prezydent USA Donald Trump oznajmił w środę, że nie może się doczekać podpisania umowy o współpracy obronnej z polskim prezydentem Andrzejem Dudą, pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedził Biały Dom od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, która doprowadziła do globalnego zamknięcia.

„W ubiegłym roku podpisaliśmy dwie wspólne deklaracje w celu zwiększenia naszej współpracy w zakresie bezpieczeństwa i czekamy na podpisanie umowy o współpracy w dziedzinie obronności”

- powiedział Trump na wspólnej konferencji prasowej.

Duda z zadowoleniem przyjął nową umowę jako bardzo ważną dla bezpieczeństwa europejskiego, a szczególnie dla bezpieczeństwa Polski. Powiedział także, że istnieje możliwość wysłania większej liczby żołnierzy USA do Polski, niż wcześniej ustalono.

„Dzisiaj wkraczamy w kolejny etap, a mianowicie istnieje możliwość dalszego wzrostu liczby żołnierzy amerykańskich w naszym kraju” - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Associated Press o amerykańskich wojskach

Prezydent Donald Trump przywitał w środę prezydenta Polski w USA decyzją o wysłaniu większej liczby żołnierzy amerykańskich do Polski, aby wzmocnić wschodnią flankę NATO, która ma chronić tę część Sojuszu przeciwko rosyjskiej agresji.

Jeszcze przed przybyciem Andrzeja Dudy ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher powiedziała, że USA wyślą do Polski kolejne 1000 żołnierzy - ponad 1000 zgłoszonych w ubiegłym roku. Zaznaczyła jednak, że niekoniecznie muszą zostać przeniesieni z Niemiec, z których Trump planuje wycofać około 10 000 żołnierzy USA.

To trzecia wizyta Dudy w Waszyngtonie od czasu objęcia urzędu przez Trumpa i pierwsza wizyta głowy państwa w Białym Domu od czasu wybuchu pandemii koronawirusa. 

CBS News: Trump wierzy w sukces Dudy w wyborach

Prezydent Trump zorganizował w środę wspólną konferencję prasową w Białym Domu z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, który jest pierwszym zagranicznym przywódcą, który udał się do Białego Domu od początku pandemii koronawirusa.

Przywódcy skupili się na partnerstwie między USA i Polską w zakresie bezpieczeństwa. Trump omówił decyzję USA o zmniejszeniu wojsk amerykańskich w Niemczech. Dodał, że część żołnierzy wycofanych z tego kraju „prawdopodobnie” pojedzie do Polski.

Trump chwalił Dudę przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się w Polsce 28 czerwca, mówiąc, że wierzy, że Duda „odniesie sukces”