Prezydent Trump zapewnia, że Stany Zjednoczone i Polska nadal będą rozwijały współpracę w szerokim zakresie zagadnień"

- podkreśla Biały Dom. Zauważa, że wizyta prezydenta Dudy w Waszyngtonie ma miejsce w krytycznym momencie, ponieważ zarówno Stany Zjednoczone, jak i Polska otwierają swoje gospodarki po miesiącach walki z pandemią koronawirusa.

"Prezydent Trump pozostaje zaangażowany w budowanie i tak już solidnego partnerstwa obronnego naszego Narodu z Polską" - zapewnia Biały Dom. Zaznacza, że Polska jest silnym sojusznikiem w NATO i jest liderem w Sojuszu, jeśli chodzi o wypełnianie zobowiązań w zakresie przeznaczania 2 procent PKB na wydatki obronne.

Poprzez wielomiliardowy program modernizacji sił obrony za pomocą amerykańskiego sprzętu wojskowego Polska dalej wzmacnia zdolności NATO

 - napisano w oświadczeniu i podkreślono, że obaj prezydenci podpisali dwie wspólne deklaracje w celu wzmocnienia obustronnych więzi wojskowych.

Biały Dom wyjaśnia, że administracja Trumpa pracuje obecnie nad umową o współpracy obronnej, która jeszcze bardziej wzmocni relacje wojskowe obu krajów. Przypomina, że w ubiegłym roku zniesione zostały amerykańskie wizy dla Polaków, co stanowi historyczny postęp w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi a Polską.

Pisze też, że administracja Trumpa współpracuje z Polską w zakresie rozwoju gospodarek obu krajów i bezpieczeństwa energetycznego. "Nasze dwa narody cieszą się silnymi więzami gospodarczymi, z rosnącym partnerstwem handlowym i amerykańskimi inwestycjami w Polsce na rekordowym poziomie" - podkreślono w oświadczeniu.

Dodano, że Polska i Stany Zjednoczone mają wspólny priorytet w zakresie ochrony usług telekomunikacyjnych i danych osobowych. Przypomniano, że obydwa kraje w ubiegłym roku podpisały wspólną deklarację dotyczącą budowy sieci 5G.

Biały Dom przypomina też, że USA i Polska mają kilka długoterminowych kontraktów na import amerykańskiego skroplonego gazu ziemnego, co pomaga Polsce osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne poprzez dywersyfikację dostaw tego surowca.

W oświadczeniu zaznaczono również, że Polska wspiera Stany Zjednoczone w dążeniu do pokojowego wykorzystania energii jądrowej, a rządy obu krajów próbują osiągnąć cywilne porozumienie nuklearne, które umożliwi Polsce dokonać zdecydowanych postępów w budowie elektrowni jądrowych przy użyciu amerykańskiej technologii.