Największe światowe media o wizycie Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych

Nie ma liczącej się gazety lub światowych mediów, które nie informowałyby o wizycie prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Oczywiście w zależności od tego jaką stronę sporu politycznego dane media zajmują, informacje i komentarz nabierają specyficznych barw. Wśród nich są między innymi: The Guardian, CNN, The New York Times, The Washington Post, Politico, Reuters, UPI, Financial Times, BusinessInsider. Oto krótki przegląd niektórych z nich.  

flickr.com/The White House/Domena publiczna

The Guardian: 
„Trump daje prezydentowi Dudzie impuls wyborczy dzięki zaproszeniu do Białego Domu”.

„Prezydent Duda będzie pierwszym zagranicznym politykiem, który odwiedzi prezydenta USA w Białym Domu od czasu wizyty przywódcy Wenezueli Juana Guaidó na początku lutego. Będzie to miało miejsce po kilkumiesięcznej przerwie, kiedy świat zmagał się z pandemią koronawirusa”.

„Prezydent Trump i prezydent Duda będą dyskutować o dalszym rozwoju współpracy w dziedzinie obronności, a także bezpieczeństwa handlu, energii i telekomunikacji”.

„W rzeczywistości wizyta w Białym Domu będzie upragnioną okazją do zrobienia zdjęcia i pobudzenia kampanii dla Dudy, gdy ten zmierza w ostatnią cieśninę bliskich wyborów prezydenckich”. 

CNN:

„Pierwszym zagranicznym gościem Trumpa po epoce pandemii jest polski prezydent, który chce zdecydowanie wpłynąć na wybory”.

„Cztery dni później Andrzeja Dudę czeka ponowny wyścig, który znacznie się zaostrzył w ciągu ostatniego miesiąca”.

„Powrót do organizacji wizyt innych szefów państw ma miejsce w czasie, gdy Trump stara się powrócić do normalności po miesiącach blokady z powodu pandemii koronawirusa”.

„Podczas gdy Trump miał w planie powitać innych przywódców na szczycie G7 w Waszyngtonie pod koniec czerwca, teraz przełożył to spotkanie przynajmniej na wrzesień po tym, jak niemiecka kanclerz Angela Merkel zasugerowała, że jest jeszcze za wcześnie, aby podróżować do Stanów Zjednoczonych”.

Biały Dom (whitehouse.gov):

„24 czerwca 2020 r. w Białym Domu prezydent Donald J. Trump powita Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Wizyta ma miejsce w krytycznym momencie zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i Polski, ponieważ ponownie otwieramy nasze kraje po miesiącach walki z pandemią. Jako bliscy partnerzy i sojusznicy NATO, Stany Zjednoczone i Polska nadal rozszerzają naszą współpracę w szerokim zakresie zagadnień. Prezydent Trump i prezydent Duda omówią dalszy rozwój naszej współpracy w dziedzinie obronności, a także bezpieczeństwa handlu, energii i telekomunikacji”.

Agencja Reuters:

Jak informuje agencja, głównym celem wizyty prezydenta Andrzeja Dudy będą rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem na temat bezpieczeństwa, ochrony zdrowia (w związku z pandemią) a także rozwoju wzajemnych relacji. Prezydent Duda będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który odwiedzi Biały Dom od początku pandemii koronawirusa podczas podróży zaledwie cztery dni przed wyborami prezydenckimi w Polsce (28 czerwca).

„Mogę powiedzieć, że będą dobre wieści z Waszyngtonu” - cytuje Reuters szefa sztabu prezydenta Krzysztofa Szczerskiego. „Będą trzy główne tematy: po pierwsze zdrowie, po drugie inwestycje i rozwój, a po trzecie bezpieczeństwo”.

Dodał, że tematy związane z bezpieczeństwem obejmowałyby energię, inicjatywę Trójmorza i cyberbezpieczeństwo, podczas gdy kwestie zdrowotne w agendzie dotyczyły wspólnego podejścia do problemu pandemii koronawirusa.

The Washington Post:

Zdaniem liberalnej gazety, polski prezydent szuka wsparcia Trumpa w związku z przyspieszającą kampanią wyborczą. „Prezydent Polski Andrzej Duda przyjeżdża do Białego Domu w środę z wizytą, która -  ma nadzieję - zwiększy jego szanse na reelekcję na cztery dni przed głosowaniem.

Gazeta cytuje Dominika Tarczyńskiego, który powiedział: „Uwielbiamy Donalda Trumpa, uważamy, że jest świetnym prezydentem, i wierzę, że pomoże nam wygrać wybory”. „Pomoże Andrzejowi Dudzie wygrać”. Jak zauważa gazeta, Duda od dawna jest ulubieńcem Trumpa, chwalonym jako „wzorowy sojusznik”, który zwiększył wydatki na obronę i kupił drogie amerykańskie systemy uzbrojenia.

Politico:

Portal, w kontekście wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu, informuje, że USA i Polska pracują nad sfinalizowaniem umowy o obronie. Urzędnicy koncentrują się na sfinalizowaniu szczegółów prawnych umowy ogłoszonej w zeszłym roku przez Trumpa i Dudę. Od tego czasu oba kraje zainaugurowały nową kwaterę główną w Polsce, kierowaną przez generała USA, i poczyniły postępy w tworzeniu tam centrum szkolenia bojowego, powiedział urzędnik. Portal przypomina, że w ostatnim czasie pojawiają się pytania o potencjalne rozmieszczenie tysięcy dodatkowych amerykańskich żołnierzy na polskiej ziemi. Jak pisze Politico, po podpisaniu ostatecznej umowy siły powietrzne USA planują sprowadzić do Polski eskadrę dronów rozpoznawczych MQ-9 Reaper oraz ustanowić tam bazę lotniczą. Ponadto, zdaniem Politico, oba kraje uzgodniły lokalizację zespołu bojowego brygady pancernej i prowadzą rozmowy o dodatkowej infrastrukturze wsparcia, a także brygadzie lotnictwa bojowego.


 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#media #USA #Andrzej Duda

Jacek Szpakowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo