Propagowali nazizm. Zatrzymała ich Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Kilka tysięcy gotowych przedmiotów o tematyce nazistowskiej m.in. statuetek, odznak i mieczy zabezpieczyli funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zatrzymano także cztery osoby podejrzewane o produkowanie, posiadanie i rozpowszechnianie przedmiotów zawierających treści propagujące nazistowski ustrój państwa.

fot. abw

Postępowanie przygotowawcze prowadzone przez ABW nadzoruje Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód. Daniel Prokopowicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Kielcach poinformował, że zatrzymań dokonano w piątek i we wtorek (19 i 23 czerwca).

Czynności prowadzone były na terenie województw dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i śląskiego

– powiedział we wtorek Daniel Prokopowicz.

W wyniku podjętych działań ujawniono miejsca produkcji powyższych przedmiotów na szeroką skalę i zabezpieczono kilka tysięcy gotowych przedmiotów o tematyce nazistowskiej, w postaci przede wszystkim statuetek, odznak, mieczy, scyzoryków itp., których łączna masa przekracza 1 tonę

– przekazał.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała także cztery osoby. "Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty produkowania, posiadania i przesyłania, w celu rozpowszechnienia, przedmiotów zawierających treści propagujące faszystowski ustrój państwa" – dodał.

Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji, poręczeń majątkowych i zakazów opuszczania kraju.

Na poczet przyszłych kar i innych środków o charakterze majątkowym, które mogą zostać orzeczone na etapie postępowania sądowego, zabezpieczono mienie podejrzanych, tj. pieniądze w gotówce w łącznej kwocie ponad 10 tys. zł oraz kolekcję złotych monet o szacunkowej wartości około 80 tys. złotych

– zaznaczył.

Czyny, które zostały zarzucone podejrzanym, zagrożone są grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#faszyzm #nazizm #ABW

jm
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo